| dikaaa a întrebat:

Am si eu o intrebare, dar nu vrea sa imi raspunda amatori. Vreau sa cumpar o placa video pentru calculator si nu stiu daca se potriveste.Pc-ul arata cam asa:
-procesor:Intel Pentium E5200 2.5Ghz
-placa de baza: Fujitsu Siemens D2841-A1
-memorie ram: DDR2 4GB'
-placa video integrata: Intel G41 Express Chipset
-*win 7, 64 bit*
Daca puteti sa imi recomandati voi, am un buget redus
Am gasit 2 placi video dar nu stiu daca sunt compatibile
http://www.emag.ro/......EYKCDBBBM/

http://www.emag.ro/......EP9XDBBBM/

10 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Eu as recomanda nVIDIA pentru ca se "inteleg" mai bine cu INTEL. si daca tot te-ai uitat pe eMAG.ia uitate la o unitate cu placa video dedicata, si ai sa vezi ca la 90% din ele care au procesor Intel sau placa nVIDIA si amd-urile au ati.

| Jipa95 a răspuns (pentru DataSoft):

Vorbesti prostii. Nu exista Intel se intelege mai bine cu Nvidia si AMD cu Sapphire/ATI. Si daca te-ai uitat bine pe eMAG, sistemele acelea ( majoritatea dintre ele ) sunt facute cu picioarele. Surse no name de proasta calitate la pc-uri de peste 2000 lei, placi de baza vai de steaua lor si lista poate continua. Procesorul nu are absolut NICI o treaba cu placa video.
Acum :
@dikaaa, te rog spune-mi ce placa de baza ai la pc-ul tau, puterea sursei respectiv firma/modelul ei si mai ales ce buget maxim ai pentru o placa video.

| dikaaa explică (pentru Jipa95):

Placa de baza am spus-o in descriere, sursa am observat ca este Fujitsu NPS-250MB A. As vrea o placa video pana in 150 lei.Eu mai am o placa video de la un alt pc dar nu se potriveste, este prea mare, adica intra in slotul ei dar "locul unde se introduce cablul" nu corespunde cu pc-ul, este prea mare

| Jipa95 a răspuns (pentru dikaaa):

Merita un mic efort : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Stai linistit ca m-am uitat la sloturile de expansiune ale placii de baza, placa aceea video este compatibila.

| dikaaa explică (pentru Jipa95):

Pc-ul meu arata cam cum arata si asta'
http://www.citgrup.ro/......10432.html
si nu se potrivesc orice placi video la ele deoarece sunt mici, intra in slot placa video dar este mai mare decat pc-ul

| Jipa95 a răspuns (pentru dikaaa):

Ba se potrivesc, dar numai daca scoti capacul de sus sa poata sa aiba placa video loc.

| dikaaa explică (pentru Jipa95):

Dar nu are nimice daca stau fara carcasa la pc?

| Jipa95 a răspuns (pentru dikaaa):

Se aduna un pic mai mult praf, dar se curata foarte usor!

| dikaaa explică (pentru Jipa95):

Am incercat dar nu merge, am montat placa dar nu pot baga mufa in ea, trebuie o placa video speciala

| Padure_Darius_1992 a răspuns:

Da se potriveste dar iti zis ca si eu am acest pc si eu mia luap o placa video http://www.emag.ro/......EDY0DBBBM/ si cand iti vine pachetul il tesvaci si gasesti doua placute mai mici pe blaca video este ce intreaga o desfaci este fote simplu are un surub in cruce pe misjloc si pe cle de la vga dvi cu patentul le pui pe ale doua mici le prinzi cu aceliasi suruburi le bagi in pc le strangi pe ambele si dupa aia aprinzi calculatorul cu placa ce ai bagat-o o instalezi pe cea veche si dupa aia bagi cd din cutie si instalezi draivarul?