| DiaconuLeonard16 a întrebat:

Salut!
Am și eu o întrebare:
De ce când conectez laptopul la încărcat temperatura procesorului ajunge la 66-70 GRADE, iar când nu e conectat ajunge între 45-50 GRADE,sau chiar mai puțin?
Menționez că nu joc jocuri pe acesta, ci este folosit doar pentru office

SPECIFICAȚII:
Laptop HP 15s-eq3009nq cu procesor AMD Ryzen™ 7 5825U pana la 4.50 GHz, 15.6 FHD, 16GB DDR4, 512GB PCIe SSD, AMD Radeon Integrated Graphics
Menționez de asemenea că îl țin pe birou, am Windows 11 pro pe el,merge impecabil de bine,dar m-am gândit că o fi ceva la pasta termoconductoare,sau că e vreo setare pe care nu am activat-o eu,și încă o chestie:
Când am instalat windows-ul am lăsat toate partițiile, și aveam 170-185 procese fara să fie pe vreo aplicație, cu Azurite(optimizator)am scăzut la 12 procese

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cand e conectat la priza, intra in functiune modul Turbo (practic, OC automat la 4. 50GHz). Frecventa mai mare, temperatura mai mare, si de asemenea - zgomot mai mare.

Cand e pe acumulator, lucreaza la frecventa de baza (2GHz), deci consuma mai putin, se incalzeste mai putin.

Eu fara aplicatii pornite, pe Windows 10, am aproximativ 102-105 procese, si cand am cate ceva pornit: 125-140 procese.
(si eu l-am optimizat, dar mai mult manual, si cu ajutorul O&O AppBuster si O&O ShutUp10++ ).

Si cum a indicat colegul: pe acumulator, unele procese neimportante sunt puse in stand-by (pana le accesezi tu).

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Mulțumesc!
Dar ai vreo idee ce aș putea face in această privință?
Sau ar fi util un cooler?

| NLS a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

Poti lua un cooler care sa aiba 1-4 ventilatoare.
DeepCool sau Cooler Master sunt ok.

Insa 70 grade nu e deloc ingrijorator pentru actualele generatii de procesoare.
Daca nu trece de 80, e bine.

Si avand in vedere ca nu te joci, si folosesti aplicatii normale (Office, etc) ma foarte indoiesc ca sta mereu in 70 grade, probabil sunt doar spike-uri.

https://www.pcgarage.ro/......na-la-219/

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Sa știi că am testat, și de mai multe ori, îmi stă în 66-70 grade
Dar cu ideea cu coolerul am să caut să-mi iau unul
Încă o dată mulțumesc frumos, inclusiv pentru link(am mai auzit de pcgarage)
Zi frumoasă să ai!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Neconectat, sunt puse deoparte toate aplicatiile (si componentele electronice) nefolosite, pentru a reduce consumul energiei din baterie.