| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare pentru cei ce au MacBook sau pentru cei ce au MacOs pe laptop/pc.
Ati incercat "wine"? Stiti cumva daca ruleaza orice program tip exe de pe windows pe mac os?
As vrea sa-mi instalez MacOs dar totodata nu pot renunta la anumite lucruri precum Adobe (Photoshop, Illustrator), Sony Vegas Pro anumite programe importante sau anumite jocuri de pe mai multe platforme precum Steam, BattleNet, Origin, Epic Games etc sau alte jocuri ce nu sunt pe platforme precum League of Legends.
Aveti idee daca toate acestea merg?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand sa pui MacOS pe ceva ce nu e Apple. Sunt sanse mari sa te chinui cu driverele si compatibilitatea in general.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Wr3nch):

Inainte sa deschizi gura si SA BATI CAMPII despre un lucru despre care nu stii nimic, ai minim de bun simt sa cauti pe google ceva de gen:
macos wine
si apoi sa deschizi gura

nu am incercat pe macos dar am incercat pe Linux
este puternic limitat, puternic incompatibil si ai noroc daca ce ai nevoie, merge, chiar la un moment dat am dat peste un proiect care instala diverse versiuni de wine in functie de programul pe care vroiai sa il pornesti, pentru maximum de compatibilitate

problema este insa generalizata la orice program de genul asta si anume, sunt anumite dll-uri pe care NUMAI Mircosoft-ul are licenta si pe care orice program nu le poate pune fara acordul Mircosoft-ului care nu si-l v-a da NICIODATA pentru ca altfel nu s-ar mai folosi windows, si deci nu au cum sa mearga bine pana la capat

insa exista solutii alternative, cum ar fi virtualizare, virtualbox e pe gratis, vmware merge foarte bine, iar pe macos ai o chestie pe care nu am testat-o pentru ca e numai pe mac (si nu am avut niciodata mac) numita Parallels, care se pare ca virtualizeaza DEOSEBIT de bine windows-ul pe mac (gandit si facut special NUMAI pentru asta, spre deosebire de virtualbox si vmware care sunt facute sa virtualizezi orice)

| Wr3nch a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nnenea Zuzu weu zic sa taci si sa mai bei niste laptelaughing El vrea sa puna macOS pe un computer care nu e Maclaughing Toata lumea si mata lor stie ca macOS e optimizat pentru ce piese prefera Apple si restul se pot duce naibi, asa ca citeste mai bine si apoi te poti baga ca musca in lapte.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Wr3nch):

"acum o oră | Wr3nch a răspuns (pentru Zuzu1991):
Nnenea Zuzu weu zic sa taci si sa mai bei niste laptelaughing El vrea sa puna macOS pe un computer care nu e Mac"

da, unde scrie asta in intrebarea lui?!?

daca tu esti "jmecher" si i-ai cautat in alte intrebari, brava tie, dar raspunsul strict la intrebarea asta e ce am raspuns eu, iar tu bati campii de 2 ori cu raspunsul asta
ghici cine e musca din lapte!

| Wr3nch a răspuns (pentru Zuzu1991):

''As vrea sa-mi instalez MacOs ''

MacOS vine preinstalat, eu zic sa renunti pana te faci mai rau de cacao.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Zuzu1991):

E relativ adevarat ce a zis Wr3nch, as fi avut doua variante pentru acest MacOs Big Sur(care mi se pare net superior la multe capitole fata de Windows 10).
Prim varianta ar fi fost sa-mi instalez MacOs-ul pe laptop (Am pe el Procesor i5 7300HQ, Placa video GTX 1050 4gb, 8 GB Ram si 1TB HHD), dupa parerea mea e un laptop bun doar ca windows-ul e idiot, foarte aglomerat de multe servicii si aplicatii preinstalate pe cand Linux-ul si MacOs-ul este mult mai "lite" dar totodata mult mai frumos si cu mult mai costumizabil.
Am incercat Linux-ul acum ceva timp si din cauza asta am vrut sa trec pe MacOs.
Explicatia e ca de la trecerea de la Windows 10 la Linux e una extraordinara, mult mai fluenta mult mai rapida, animatii frumoase etc.
Si din ce am auzit si am si vazut MacOs-ul merge pe aceeasi idee.
Si poate va intrebati amandoi de unde mi-a venit mie ideea ca pot instala MacOs pe un PC/Laptop care in mod normal nu ar putea fi folosit un asemenea sistem de operare.
Ei bine am vazut cateva video-uri pe net (chiar recent bagate) cum anume poti sa-ti instalez acest sistem de operare (MacOS) fara a avea probleme.
Cele doua video-uri sunt mai jos plus alte doua in care se incearca rularea mai multor programe de tip.exe pe MacOs (bineinteles, pe un macbook raeal).
Si dupa cum spuneam aveam varianta cea mai rapida sa instalez MacOs ul pe acest laptop ori sa mai stau ceva timp sa strang bani si sa-mi iau un macbook.
Mie personal mi-ar trebui un macbook pentru video/photo editing + alte programe pe care le folosesc precum Blender.
Nu ma deranjeaza sa dau 4-5 mi de lei pe un asemenea macbook dar ideea ca nu merg multe programe foarte importante si mai ales jocuri pe macbook e cam aiurea.
Te-ai astepta sa-ti faci treaba calumea pe un asemenea laptop si e cam aiurea sa cari doua laptopuri dupa tine, unul cu jocuri si altul ce-l folosest strict pentru munca ta.
https://www.youtube.com/watch?v=jqg7MX3FS7M&t=1600s
https://www.youtube.com/watch?v=CNQ2PJ_v3m8
https://www.youtube.com/watch?v=yrhwnF3n9jk
https://www.youtube.com/watch?v=LqL9aHgd6FA