| tzebi1 a întrebat:

Am si eu o intrebare (poate putin tampita pentru unii),dar daca elicopterele/masinile de jucarie pot functiona cu baterii de mica putere. De ce nu ar merge si la Elicopterele/Masinile mari? (poate cineva sa imi dea o explicatie ok?, ca de cateva zile tot ma gandesc si inca nu am un raspus)

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Masinile/elicopterele de jucarie au o masa foarte mica in comparatie cu alea adevarate. iti dau exemplu masina, ca sa muti o tona de pe loc ai nevoie de un motor puternic, acel motor puternic nu poate functiona fara un curent foarte puternic si acel curent foarte puternic nu poate fi inmagazinat intr-o baterie. o masinuta de jucarie are sa zicem 12V si un amperaj foarte mic insa de exemplu o locomotiva electrica are motorul in 40 de trepte (sau 41 numai tin minte exact) de la 47V pana la 967V insa de un amperaj foarte mare (ca sa muti din loc ditamai trenul nu poti sa faci cu un motor de 12V si 1A). puterea motorului se calculeaza in W si 745W inseamna 1 CP (cal-putere). sa zicem ca motorul de la masinuta e de 12V si 1A deci 12W deci 0. 016092265066 CP, o forta foarte in comparatie cu un motor de masina de 100CP.

2 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Tu compari o jucarice care are 100 g cu o masinarie de cateva tone
Este imposibil sa misti o asemena masinarie cu cateva baterii de 1, 5v
Au nevoie de o putere mult mai mare pentru a se deplasa

| Printesacika a răspuns:

Printrun cuvint>Masa