| THERolf a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare, procesoarele de pe netbookuri sunt la fel ca si cele care se folosesc pe pcuri, nu? adica as putea sa pun i3 la un pc cu placa de baza compatibila, sisa aiba acelasi socket.
Intreb doar de curiozitate happy

2 răspunsuri:
| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns:

Nu este la fel cel de pe pc-uri foloseste alta tehnologie si dimensiunea procesorului de la laptop difera de ce-a a unui pc!

| Nerd³ a răspuns:

Nu. Pc-urile nu au acelasi model de procesoare. Sunt foarte diferite. Nu intru in detalii, dar hai sa o luam logic. Eu am un i7 la pc. Nu pot sa il pun la laptop/notebook deoarece cea mai importanta diferenta este marimea. Daca ai putea sa gasesti un laptop/notebook la fel ca un pc, iti dai seama ca ar costa peste 20.000 de lei, atat cat costa aproape cel mai bun laptop AlienWare. Si are 2.4 ghz, iar i7 deja are 3.4, asa ca ar trebui sa coste dublu. Nu cred ca ai vrea sa cumperi un laptop de 40.000 de lei.