| alecsme a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Vreau sa fac niste DVD-uri tatalui meu cu filme pe care sa le vizioneze pe DVD-player.
Stie cineva cu ce program trebuiesc facute DVD-urile si cum in asa fel incat filmele respective sa aiba si subtitrarea in limba romana?

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cu oricare din următoarele aplicații.
Nero sau Infrarecorder(recomand că e soft liber)
Ca subtitrările să fie văzute pe DVD player acestea trebuie să aibă numele identic cu cel al filmului.De exemplu ai un film cu numele de Ion popesc și un fișier.sub cu numele de popescu9ion.
Ei acest fișier.sub sau.srt trebuie să aiba numele Ion Popescu ca subtitrarea să funcționeze.
Numele se schimbă cu copy/paste după numele filmului.
Și au am crezut până sa mă prind de asta că subtitrările nu sunt bune și de fapt asta era greșeala.
Succes

| alecsme explică (pentru DeyCj):

Deci in cazul filmului cu denumirea:
"Escape.Plan.2013.BDRip.XviD-xFILM"

Subtitrarea trebuie sa fie in formatul:
"Escape.Plan.2013.BDRip.XviD-xFILM.srt"

Gata, am inteles.o sa incerc asa sa vad daca merge. Multumesc foarte mult

| DeyCj a răspuns (pentru alecsme):

Ecact.Precis va funcționa.La mine a funcționat 100%

| alinaalin955 a răspuns (pentru alecsme):

Pune simplu, numele 1 atat la subtitrare cat si la fisierul video.
Nu trebuie sa scrii atatea litere si cifre, gresesti o litera si nu merge.
Nu ai mufa USB la DVD player? Ai putea pune filmele pe stick.
https://cdburnerxp.se/ro/home
Asa se numeste, CDBurnerXP, functioneaza si pe Windows 7 si 8.
https://www.youtube.com/watch?v=0xqhDaI1kNw

| alecsme explică (pentru alinaalin955):

La asta ma gandeam si eu..sa scriu nume simple la filme.
Am mufa USB la DVD player, vreau sa fac DVD-uri cu filme deoarece tatal meu pleaca in Italia pentru o perioada mai lunga si are nevoie de mai multe filme...

8 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

CDBurnerXP

| Yamaha123 a răspuns:

Pai cu nero copii filmul pe dvd si pui si subitrare in folderul ala cu filmul!

| alecsme explică (pentru Yamaha123):

Am incercat sa fac asta...am pus 4 filme pe un DVD, din cele 4 filme deca la unul a mers subtitrarea.

| Yamaha123 a răspuns (pentru alecsme):

Pai nu cred ca sunt bune subtitrarile!