| Marian197700 a întrebat:

Salut,am și eu o nedumerire:
Am luat un calculator acum câteva zile, cu un r9 290x de 4gb ddr5 512bit,și cv procesor fx6300, 16gb ram DDR3
Placa video am văzut că este ok da am drop frameuri incontinuu, placa ajungandu mi și la temperatura de 90°
Se poate din cauza pastei termiconductoare?
Sa schimb pasta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica intai, daca ventilatoarele se invart si daca radiatoarele de aluminiu nu sunt pline de praf!
Pasta trebuie schimbata doar daca temperatura de mers in gol este peste 60 grade, ventilatoarele se invart normal si praful este curatat.

| Marian197700 explică (pentru Bula):

Salut,la placa video am 57 de grade normal, și procesor 38, praf am vzt că mai are și placa video pe radiator, din cauza asta sa fie?

| Bula a răspuns (pentru Marian197700):

Da. Praful este izolator de temperatura si impiedica si aerul de racire.
Trebuie si acolo curatat, dar atent (pensula aubtire, cu fire lungi si moi + aspirator).