| c0pil1n a întrebat:

Salut. Pun aceasta intrebare pentru persoanele care m-au ajutat acum cateva luni cu temperaturile la placa video/procesor si drop frame-urile.
Aveam probleme in orice joc cu scaderi de frameuri- de la 200 la 30 fps in aproape orice joc.
Acum am schimbat coolerul de pe procesor si pasta + i-am adaugat 3 ventilatoare in fata pentru un airflow decent.
Temperaturile la placa video nu depaseau 65 grade in fullload dar la procesor atingeau chiar si 95 grade.
Acum am 60 grade placa video si 65 procesorul in sarcina maxima si nu mai am probleme cu drop frameurile.
Deci toata treaba cu drop frameurile au fost din cauza coolerului care nu-si facea treaba.
Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Se poate si de la cooler dar sa stii ca si pasta face diferenta.
Sunt cazuri cand nu e montat bine si nu face atingere cum trebuie.
Eu am cooler stoc si nu sare de 60!

| c0pil1n explică (pentru ROB3RT89):

Pasta era uscata si intrerupta pe procesorul vechi.
Am cumparat un arctic mx 4 si baietii de la reparatii au spus ca e cea mai buna pasta... dar si coolerul e cat un tank fata de cel stoc al unui i5 9400f

| sierra1 a răspuns:

E posibil dar precis mai aveai tu ceva pe acolo... (mă rog, nu tu ci pc-ul tău)

https://www.sasnet.eu/2017/11/fps-drop-in-jocuri-cauze-si-solutii.html

| dinaprilie a răspuns:

Felicitari!

| UserRo10 a răspuns:

Temperaturile ridicate aduc adesea limitari pentru a nu se praji componentele. Aportul de aer adus prin ventilatoarele care baga este mult benefic. Pasta termoconductoare proaspata conduce caldura pentru a fi disipata de cooler.
Daca pc-ul este orientat spre gaming recomand cooler procesor pe apa (Dar nu cel mai ieftin) si o sa ai surprize placute
Bafta