| Stufii a întrebat:

Am si eu o nelamurire... in ce consta modarea cardului de memorie la PS2?! Daca il modezi poti face jocurile pe PC? :\
PS: In orasul meu nu pot moda consola!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Modarea pe card, mai detaliata:
variantele de ps2 pana la cele din seriile 77k, suportau un mod de service daca pot spune asa, care ulterior a fost "rezolvat" cu un patch, dar cum nu faceai update la soft toata ziua pe atunci, s-a rezolvat doar la seriile dupa 77k(gen ps2 9000x is 100% incompatibile cu modarea asta).
Si introducand pe card niste date, consola la pornire initializa ce e pe cardul respectiv, si nu citea softul din consola.
In asta consta modarea pe card. Practic este scris pe acel card ce spuneam, iar daca consola e din o serie care suporta, atunci e ca si modata. De aceea un card modat il poti schimba intre console.
2. Poti cumpara un card modat daca ai un model compatibil.
http://www.okazii.ro/......a168636868

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Hey, Consola se modeaza (ps2) NU cardul de memorie! Si e imposibil ca in orasul tau sa nu faca cineva asta. Intreaba pe la service pc! Bafta!

| Stufii explică (pentru lpavel):

Am fost la vreo 6-8 service-uri si toti au spus ca nu modeaza! -_-

| lpavel a răspuns (pentru Stufii):

Pentru ca e prea ieftin de aceia nu se ocupa... vezi poate gasesti pe cineva care se pricepe mai bine la pc-it si unul de asta poate sa-ti faca dar folosind numai un program care nu e la fel de bun dar merge si asta daca nu gasesti altceva!

| sltlp a răspuns (pentru lpavel):

Mai bine nu raspundeai aici.

| lpavel a răspuns (pentru sltlp):

Eu am avut 1 ps2 mai vechi si NU am avut astfel de probleme...

| Stufii explică (pentru sltlp):

Am acest model: Sony PS2 SCPH-75004! happy

| Stufii explică (pentru Stufii):

Este cumparat de nou... in perioada aceea cand abia aparu-se!

| sltlp a răspuns (pentru Stufii):

Se poate moda cu card, deci ai scapat.

| Stufii explică (pentru sltlp):

Si daca o sa cumpar asa zisul card modat o sa ruleze de pe CD-urile facute de mine pe PC?! Multumesc pentru ajutor!
aparuse*(raspuns anterior)

| sltlp a răspuns (pentru Stufii):

O sa le ruleze(daca faci pe dvd, trebuie sa le facu cu esr patcher), desi modarea pe card e mai des utilizata la jocurile de pe stick.

| Stufii explică (pentru sltlp):

Ok! Multumesc pentru ajutor! big grin

| sltlp a răspuns (pentru lpavel):

Modarea pe card, mai detaliata:
variantele de ps2 pana la cele din seriile 77k, suportau un mod de service daca pot spune asa, care ulterior a fost "rezolvat" cu un patch, dar cum nu faceai update la soft toata ziua pe atunci, s-a rezolvat doar la seriile dupa 77k(gen ps2 9000x is 100% incompatibile cu modarea asta).
Si introducand pe card niste date, consola la pornire initializa ce e pe cardul respectiv, si nu citea softul din consola.
In asta consta modarea pe card. Practic este scris pe acel card ce spuneam, iar daca consola e din o serie care suporta, atunci e ca si modata. De aceea un card modat il poti schimba intre console.
2. Poti cumpara un card modat daca ai un model compatibil.
http://www.okazii.ro/......a168636868