Întrebare recomandată | armani12 a întrebat:

Salut,am si eu o problema,am achizitionat un laptop nou, in care nu are inst wind pe el, am incercat sa bag wind 10 si imi spune ca nu se poate instala din cauza ca are o tabela de partitii MBR.In sistemele EFI, Windows se poate instala numai pe discuriGPT, stie cineva ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cand iti faci stick-ul bootabil incearca sa-l faci cu Rufus:
https://www.youtube.com/watch?v=8A1sUPqnurs
si ti-l partitionezi cum vrei tu, ori MBR ori GPT.

| Alexuţ02 a răspuns:

Să mergi la un service care se ocupă fără stres să-ţi bage Windows-ul, plăteşti 40 lei şi e totul gata, nu-ţi mai baţi capul, iar dacă vrei să faci asta acasă scrie pe Youtube problema pe care o ai, sunt acolo tutoriale.

| Hackmebleat a răspuns:

1) încearcă sa schimbi stickul.
2) schimbă alt windows
3)in bios fa boot de pe UEFI

| florinlinux a răspuns:

O metoda ar fi asa: butezi windows install si alegi command prompt. lansezi diskpart, apoi select disk apoi convert gpt. iesi din command prompt si lasi sa mearga mai departe sau restartezi si instalezi normal.