| Bujie007 a întrebat:

Am si eu o problema, am avut windows xp, si de curand am instalat windows 7. Am instalat driver la placa de sunet si nu mi se aude un canal. Inainte imi mergea, adica am mai avut windows 7 si mergea. Acum nu inteleg ce este inneregula, am luat alt driver de pe net, la fel. NU IMI POT EXPLICA! Am un Realtek ALC861. Poate fi ceva din optiunile windows-ului?

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Instaleaza Everest, vezi ce model de placa de sunet ai(sa fi sigur). Cauta un driver mai vechi (cam de cand a fost facuta placa)nu instala ultima versiune.

| Bujie007 explică (pentru valentin75):

Eu am incercat sa iau cel mai vechi driver, dar voi instala Everest, sau AIDA64, si voi incerca si asa... Multumesc pentru raspuns.

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Eu zic sa nu ti se fi bulit placa de sunet integrata. Alftel nu-mi pot explica de ce nu iti merge in momentul cand i-ai instalat driverul. Mai joaca-te prin setarile windowsului, vezi daca este ceva in neregula pe acolo. Daca problema persista, atunci iti recomand sa-ti achzitionezi o placa de sunet pe usb in cazul in care ai laptop, sau o placa de sunet dedicata pentru pc.

Bft!

| Bujie007 explică (pentru Jipa95):

Nu este bulita, deoarece pe windows xp functioneaza perfect.

| Jipa95 a răspuns (pentru Bujie007):

Pe cati biti este windows-ul 32, sau 64? In functie de sisemul tau de operae, instaleaza-ti un driver compatibil. De obicei la sunet, driverii placii video, etc sunt driveri pe 64 biti. Deci instaleaza-ti driver-ul corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tind sa cred ca nu driverul este de vina, ci sistemul propriu zis.

Incearca sa-l testezi si la un alt calculator cu o alta placa de sunet si vezi daca iti face aceeasi problema.

Daca se repeta problema este sistemul de vina. Daca nu, atunci placa ta de sunet are ceva. Dar sa fii sigur, poti formata windows-ul si sa incerci sa reinstalezi placa de sunet. Daca nici acum nu merge, e de la placa si nu din soft.

Indiferent, una din ele ar trebui dusa la reparatii.

| Bujie007 explică (pentru anonim_4396):

Nu am sistem, am 4 boxe homemade cu o statie Ford. Am gasit solutia, am facut cum a spus valentin75, pe windows 7 citeste ALC880, iar pe xp ALC861. Multumesc oricum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bujie007):

Pentru putin. Ma bucur ca ai gasit solutia buna happy

O zi placuta

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti instala cu Driver Booster. Install, scan si install driver.
http://www.iobit.com/driver-booster.php

| Bujie007 explică (pentru valentin75):

Am incercat, degeaba...