| CristiZicu a întrebat:

Salut, am si eu o problema, am instalat Windows 10 si dupa ceva timp am bagat win7 si cand pornește si apăs pe unu l dintre ele nu imi intra pe niciunul.
Ma puteti ajuta? Va rog frumos!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai sters 10-le cand ai instalat 7?

| K0sti a răspuns:

Pai cine te-a invatat pe tine ca se pune un windows inferior peste unul superior ca versiune? Prima data pui 7 si dupa aia 10, istetimea ta!

| CristiZicu explică (pentru K0sti):

Eu am vrut sa instalez decat 7 dar am uitat ca mai întări trebuie sters cel pe care il am si dupa instalat celalalt.

| dannyel86 a răspuns:

Trebuia sa formatezi partitia pe care s-a aflat Windows10, pentru a instala celalalt sistem de operare pe curat. Tu ai creat un Dual Boot, adica doua sisteme de operare pe acelasi dispozitiv, dar se pare ca intampini probleme cu ele atunci cand le accesezi. Pune unul si bun si scapi de griji. happy

| CristiZicu explică (pentru dannyel86):

Si cum pot face asta? Cum le sterg pe cele doua? Ca nu ma baga pe desktop.

| Rommeo a răspuns (pentru CristiZicu):

Cand instalezi windows-ul si ajungi la pasul cu partitionarea, selectezi partitia C (ca acolo banuiesc ca ai instalat windows-ul) dai formatare si dupa aia poti continua instalarea normal.

| CristiZicu explică (pentru Rommeo):

Da frate am inteles asta dar nu stiu cum sa fac ca nu mi se mai deschide pe desktop o tot ia de la inceput.

| Rommeo a răspuns (pentru CristiZicu):

Pai pana la urma tu poti buta acel windows de pe stick/cd. Poti intra in bios ca sa selectezi stick-ul sau cd-ul? ca nu prea inteleg ce vrei sa spui ca nu te baga in desktop.

| dannyel86 a răspuns (pentru CristiZicu):

Instalarea unui sistem de operare presupune un disk sau un stick bootabil, de pe care sa initiezi instalarea Windows-ului imediat ce deschizi calculatorul, nu cand intri pe Desktop. Cand esti in Windows nu poti realiza acesti pasi. Pune un cd cu Windows bootabil si daca va aparea "Press any key to boot from cd" inseamna ca Biosul e configurat corect sa-ti citeasca mai intai cd-ul de pe care instalezi Windows-ul.
Pentru etapele concrete, e necesar sa urmaresti un tutorial in romana de instalare a sistemului dorit (Windows10 sau Windows7). Nu e simplu, daca faci asta pentru prima data, de aceea se impune o documentare corecta inainte sa te apuci de treaba. Lucreaza cu cap, ca sa fie bine happy

| CristiZicu explică (pentru Rommeo):

Pai nu stiu pe ce buton am bios-ul

| Rommeo a răspuns (pentru CristiZicu):

Pai sunt mai multe combinatii de taste, acum depinde si ce PC sau laptop ai tu. De obicei se intre cu tastele F2 sau F12, F10, Delete, Esc ..etc.

| CristiZicu explică (pentru Rommeo):

Pe orice buton apăs nu imi intra in BIOS din cele selectate pe anumite site-uri.

| CristiZicu explică (pentru Rommeo):

Am incercat aceste butoane si tot nu merge.