| Tea_Alexandru_1998 a întrebat:

Salut am si eu o problema, Am o combina audio, muzicala Welltech mp3 plus caseta si astazi am ascultat muzica la ea si ce mi.a venit in cap am mai legat doua boxe de masina (logan) a cantat na.m avut probleme intre timp fierele fiind neizolate s.au atins intre ele si deodata combina s-a stins, am reaprinso dar nu se mai aude nimic doar un sunet in surdina un bazait foarte slab in boxe in rest combina merge se aprinde n.am nici o problema dar nu se mai aude, Ce poate avea, va rog ajutati.ma. multumesc

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

CLCQ el ti-a raspuns bine, daca nu era dotata cu un sistem shutdown in caz de scurt, sa-u dus finalii, probabil difuzoarele de la combina sunt pe 8-6 ohm, iar alea de pe logan cat au? daca au mai putin decat combina, la fel se ard finalii.

| Tea_Alexandru_1998 explică (pentru blAster85):

Https://www.google.ro/......ps?/search
Asa arata a mea asemanatoare si are buton shutdown si pe ea si pe telecomanda ca eu din greseala am atins firele intre ele si pe urma s-a stins am scos firele si am repornito

| Tea_Alexandru_1998 explică (pentru blAster85):

Apropo vad ca sunteti mult mai informati decat mine, imi puteti cat mar duce finalul audio la aceasta combina sau o parere ceva. Va multumesc

| blAster85 a răspuns (pentru Tea_Alexandru_1998):

Nu is in Romania dar ai putea sa te interesezi ce tip de final are(finalii sunt tranzistori)asa se numeste piesa,dar oricum ar trebui sa apelezi la vreun electrician, care repara tv-uri, etc, si daca poti sta langa el cand o desface, sa vezi cam ce mesterestee.nu prea le ai cu electronica?

| blAster85 a răspuns (pentru blAster85):

Editez:sistemul shutdown la care ma refeream nu era de oprit pornit, e un sistem de siguranta care opreste automat in caz de scurt, pentru a nu produce daune.

| Tea_Alexandru_1998 explică (pentru blAster85):

Nu, nu prea le am cu electronica, dar imi mare parte am inteles despre ce vorbesti. Am s.o duc sa vad daca mai merge reparata si costurile sunt suportabile o fac, daca nu mi bag... in ea. Oricum multumesc de ajutor.

7 răspunsuri:
| CLCQ a răspuns:

Cel mai sigur ai ars finalul audio al acesteia. Iti recomand un atelier de reparatii sau alta combina.

| Tea_Alexandru_1998 explică:

Seria combinei este welltech 40527/mav 111 va rog daca ma puteti ajuta