| MIB a întrebat:

Am si eu o problema cu messu: cineva din lista mea de mess mi-a trimis un link si eu de prost ce am fost, am dat click pe el (de obicei nu fac asa pentru ca stiu ca pot fi ceva capcane), cand am ajuns pe pagina de web la care ma ducea linkul`, antivirusu` m-a instiintat ca pe pagina respectiva se afla un virus si ca a fost anihilat si ca sa nu imi mai fac griji, dar totusi de atunci, eu tot timpu, fara sa vreau trimit automat, adica id-u meu trimite automat linkul ala cu virus la toti cei din lista mea de mess, am dezinstalat messu, mi l-am downloadat iar si iar l-am instalat, dar tot asa sta treaba, ma puteti ajuta? imi puteti spune cum as putea scapa de chestia asta, oare "chestia" asta se afla in calculator, sau id-ul meu e infectat? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu ID-ul tău îi infectat că calculatorul tău. Uite aici cum să scapi de drăcia asta de virus
http://devirusare.com/......image-php/
Sau aici
http://bunadimineatabarlad.blogspot.com/......-foto.html
Foloseşte varianta manuală prima dată iar după ce ai şters fişierele astea(vezi că sunt ascunse unele cum ar fi infocared. exe şi imaginea aia în format exe pe care o găseşti uîn locul unde ai descărcat-o dar fiind ascunsă. Se vor şterge cu SHIFT+DELETE.)

15 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Solutia putin mai complicata, dar aparent sigura este urmatoarea :
1) Apasa simultan tastele CTRL + ALT + DELETE si dai End Process la INFOCARD. exe (din tab-ul Processes)
2) Intra in C://Windows si sterge urmatoarele fisiere :
mds.sys
mdt.sys
winbrd.jpg
infocard. exe
3) O zi buna! happy

| DiDi a răspuns:

E foarte simplu.Si raspunsul e garantat corect, pentru ca si eu am patit la fel si in acest mod am scapat de virusul acela obraznic!:))

Intri pe site-ul acesta si downloadezi free version:
http://www.malwarebytes.org/mbam.php

Pasi:
-il instalezi pur si simplu, avand grija sa ai bifate optiunile " Update Malwarebytes’ Anti-Malware " si " Launch Malwarebytes’ Anti-Malware", apoi dai "Finish".
-dupa aceea, programul tii se va porni, si dai click pe "Perform quick scan", apoi pe "Scan".
-depinde cat de multi virusi gaseste, poate sa dureze scanarea cateva minute, sau cateva ore ( eu am avut parte de a doua varianta:)) )
-dupa ce scanarea a luat sfarsit, dai click pe "Ok", si apoi pe "Show Results".
-o sa-ti apara toti virusii gasiti, si daca te uiti jos, ai "Remove Selected"; ai grija ca toti virusii sa fie selectati si apoi dai click.
-cat timp scanezi, e recomandat sa opresti browserele, sau programele de descarcare.

Iti doresc succes si te asigur ca vei scapa, daca faci cum ti-am scris!:)

| Baiaaanca a răspuns:

Calculatorul tau e infectat. Dar e un program cu care il poti sterge: http://www.malwarebytes.org/mbam.php de aici il poti downloada, si dupa instructiuni il instalezi :
il instalezi pur si simplu, avand grija sa ai bifate optiunile " Update Malwarebytes’ Anti-Malware " si " Launch Malwarebytes’ Anti-Malware", apoi dai "Finish".
Bianca:): dupa aceea, programul tii se va porni, si dai click pe "Perform quick scan", apoi pe "Scan".
depinde cat de multi virusi gaseste, poate sa dureze scanarea cateva minute, sau cateva ore
dupa ce scanarea a luat sfarsit, dai click pe "Ok", si apoi pe "Show Results".
o sa-ti apara toti virusii gasiti, si daca te uiti jos, ai "Remove Selected"; ai grija ca toti virusii sa fie selectati si apoi dai click.
-cat timp scanezi, e recomandat sa opresti browserele, sau programele de descarcare.
succes!
p. s:daca cumva nu merge incearca sa descarci de pe alt browser: iternet explorer, mozila firefox, google chrome, opera etc

| MIB explică:

Multumesc tuturor de sfaturi si ajutor, lupului singuratic mai ales, m-a indrumat acolo unde trebuia, si anume aici: http://www.bitdefender.ro/site/view/palevo-vierme-messenger.html.

| MIB explică:

Ceva nu-i in regula cu linkul, nu-l poti accesa de aici da de acolo mi-am luat softuletu ce m-a scapat de worm...

| banzicarul a răspuns:

Trebe sa iti reinstalezi WINDOUSUL deoarece acel virus a pus stapanire pe foarte multe calculatoare nu numai pe al tau.Si eu primesc zeci de mesaje de genul acesta ( linkuri cu fel si fel de imagini dar nu dau click pe link). Bafta la reinstalat

| Ѕαяωאאα a răspuns:

Si tu? happy Toata lista mea de prieteni a fost infectata, m-au anuntat si pe mine ca este un virus si nu am dat click. Nu stiu despre ce virus vorbesti tu (sunt cu sutele) dar poti incerca sa nu mai intri pe messenger si sa intri pe mail. Daca prietenii tai te anunta ca trimiti mesaje si de pe mail inseamna ca trebuile sa astepti putin pana isi revine. In caz contrar fa-ti alt id sau anunta-i pe ceilalti sa nu dea click pe bazaconii de gen "OMG this pic is awsome!".
Ok?winking

| Andrei10101 a răspuns:

Incearca sa scimbi id

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este cel care zice "photo:D link" instaleaza malwarebytes anti-malware, scaneaza tot si sterge ce minuni iti gaseste.
http://www.filehippo.com/download_malwarebytes_anti_malware/
(download latest version, in dreapta sus)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul, asa am patit si eu! happysmugsmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti instalezi iar windows si gata aio scapat de problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! am si eu o problema cu messu:nu pot sa trimit un mesaj la toti din lista mea de mess.cum pot sa trimit la toti acelasi mess?
mersi mult de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sati dezinstalezi windosu ca lo afecta sper sa reusesti

| vlad_9538 a răspuns:

Cauta kitu anty malawer e cel mai bun si e foarte bun ca antivirus