| JohnnyClau a întrebat:

Am si eu o problema cu o boxa... Intr-o zi am auzit ca boxa a inceput sa " fluiere", am desfacut-o si am vazut un fir leonic pe jumatate rupt si facea scantei, cum as putea sa rezolv problema?
Vreau sa raspunda doar cine stie si cine se pricepe, multumesc!
Imagine : http://tinypic.com/r/2qjeh7a/8

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Acel fir de care zici este de fapt un cablu ecranat bifilar finiț ce vine direct de la membrana difuzorului.
Se poate cârpii prin lipire dar asta nu va fi durabilă deoarece din cauza vibrațiilor membranei se va rupe iar. Cel mai bine e să schimbi difuzorul cu un altul nou și să nu mai folosești bașii la capacitate maximă. Succes

| JohnnyClau explică (pentru DeyCj):

Bun sfat, am fost, l-am dus la reparat şi l-a cârpit, asa mi-a zis şi acea persoană, nu va ţine mult, depinde de mine, la mine sigur nu o sa ţină mult. A spus că dacă o să se rupă iar ( asta se va întampla sigur), o să schimbe firul... Nu ştii de unde aş putea cumpar fir leonic? ( Un site, ceva). Mulţumesc!

2 răspunsuri:
| Ghergut_Sergiu_1972 a răspuns:

Du-te la unu care repara telefoane sal lipeasca