| Darks96 a întrebat:

Salut, am si eu o problema... de curand un prieten si-a achizitionat un nou pc. si l-a lasat la mine peste seara ca sa ii instalez windowsul xp, problema este ca cei de unde a achizitionat unitatea nu i-a dat nici un CD cu drivere. si pc-ul are garantie si nu are voie ca sa il desfaca. cei de acolo au zis.,, Cauta driverele pe net.,, dar nu au specificat ce drivere. aici sper sa intervina uni dintre voi... exista ceva cu care sa aflu ce drivere necestia?

Răspuns Câştigător
| dragos1294 a răspuns:

CPU-Z, dupa instalare inti in el si iti apare numele la CPU, GPU, etc. Cauti pe net numele lor urmat de cuv. driver. Daca nu sunt multe softuri pe net ce identifica si descarca driverele de exp Driver Identifier

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In functie de sistemul operativ si de configuratia calculatorului trebuie descarcate driverele si apoi instalate. de regula utilizam programe ce detecteaza automat driverele si le descarca. eu recomand Driver Genius Professional. nu e free insa functioneaza bine. eu il folosesc de ani de zile si da rezultate.

| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns:

Everest Ultimate cauta pe net si iti spune toate componentele din calculator! http://download.chip.eu/......67606.html

| mast3r a răspuns:

Pui windows7 cu conexiune la net si isi ia singur driverele daca il lasi sa isi faca update