| KiDooM a întrebat:

Am si eu o problema in domeniul IT, am cautat peste tot si nu am gasit nimic util.
Deci, sa incepem...

Am un program de editat videouri (Sony Vegas Pro 10) si vreau sa editez cateva videouri cu el. Il folosesc de mult timp si nu am patit niciodata asa ceva cu el.
Bun, daca vreau sa editez un video.avi sau.mkv sau.mp4 totul e ok (din punct de vedere video & audio) insa videoclipurile facute cu telefonul meu (Samsung Galaxy SII) in format full HD (1920/1080) cu comprimare in.mp4 nu imi merg in acest program
Si cand spun ca nu merg ma refer la faptul ca partea video merge perfect, insa partea audio merge exact de parca nu as avea codecurile bune (si am ultima versiune de k-lite codek)
Deci, orice alt video cu format.mp4 merge pe Sony Vegas, insa numai cele de filmate cu telefonul imi fac aceasta problema. Iar daca incerc sa il fac videoul respectiv inregistrat de telefon in.avi (de exemplu) softwareul meu nici macar nu il poate deschide.
Tin sa precizez ca toate programele care le am pe PC pentru vizionearea video imi vad videourile facute de tel perfect, asta incluzand Windows Media Player, KMPlayer, Media Player Classic, etc.

As aprecia enorm un raspuns de la cineva care chiar se pricepe in domeniu, nu raspunsuri de genul "instaleaza din nou programul"...

Multumesc frumos pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Raportul de compresia audio nu prea este acceptat de codec-urile progrmului de editat dea aceea apar scăderi de calitate audio.Recomand convertirea acestuia în alt format cu o compresia audio mai de calitate și apoi editarea lui cu programul.Succes

3 răspunsuri:
| MihaiTT a răspuns:

Probabil modul de compresie este diferit iar pentru asta cred ca totusi ar trebui sa mai folosesti ceva program intermediar pentru a-l converti in formatul acceptat de editorul video.
De multe ori se intampla fenomene freaky care nu ni le explicam happy
nu stiu eu as incerca sa iau acele videouri din Samsung si sa le convertesc sau sa le salvez altfel cu ceva program recomandat de Samsung dupa care le-as folosi in editorul video

| KiDooM explică (pentru MihaiTT):

Ok mersi frumos pentru raspuns, insa Samsung nu imi ofera nici un program de genul asta...si asa cum am precizat am incercat sa convertesc videoul in alte formate, insa problema este la audio...si nu inteleg de ce.
Oricum mersi frumos pentru atentie

| MihaiTT a răspuns (pentru KiDooM):

Trebuie luat in calcul ca poate chiar nu filmeaza cu audio bun