| AtomiX a întrebat:

Salut, am si eu o problema/ o dilema. In ultimul timp ma tot uit la laptop-uri pentru ca vreau sa-mi cumpar unul; la inceput eram cam dezorientat si nu stiam la ce sa ma uit si cum sa-mi dau seama care cum este (si nici nu prea stiam pentru ce o sa-l folosesc). Acum am gasit doua, cred ca cele mai bune care pot exista la acest pret (1.100- 1.200 lei), problema este ca sunt doua marci diferite, dar au aceleasi resurse. Eu cum nu am avut niciuna din aceste marci de calculatoare nu stiu cat de bune sunt. Va intreb pe voi, ce sa aleg?
1. HP 255 G3 cu procesor AMD A4-6210 (quad core), 1. 80Ghz, 4GB ram, 500GB, placa video AMD Radeon R3 (1GB), FreeDOS,
2. Asus X551MAV-SX301D, Intel Celeron Quad Core N2930, 1.83GHz, 4GB, 500GB, Intel HD Graphics, FreeDOS
Dupa cum se vede au fix aceleasi resurse doar procesoarele difera (primul avand procesor amd iar cel de-al doilea Intel celeron dar sunt de aceeasi putere) si placa video. Astept parerile voastre si da, dau funda celui mai bun raspuns. happy

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Eu am Asus si nu am nicio problema (bine il am de un an). Am avut si Dell, dar am avut experienta neplacuta sa prind o serie proasta...si am renuntat iesind in mare pierdere laughing. Din cate am auzit eu, Acer ar fi o firma proasta d.p.d.v. al calitatii materialelor/fiabilitate. Insa cunosc pe cineva cu Acer care in 4 ani nu a avut nicio problema, deci mai mult conteaza norocul si ce linie de productie prinzi happy
Daca vrei sa te joci iti recomand primul laptop datorita placii video happy

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cunosc 2 persoane care au Asus, si au in comun aceeasi problema: se defecteaza mufa de curent care intra in laptop. Dupa un timp cablul de curent trebuie tinut intins sub laptop ca acesta sa poata fi incarcat.
Cat despre HP, nu stiu ce sa zic. Nu mi se pare o firma prea cautata in tara noastra.
Ce-a mai buna marca mi se pare a fi Acer. http://www.emag.ro/......-si-1500/c

| untu a răspuns:

Iti recomand sa iei marca HP, ca este cea mai buna marca, foarte buna pentru poze, inregistrari video, este compatibil pentru jocuri si internet!