| BlackAngel29 a întrebat:

Am și eu o problema. PC-ul pornește, însă când întra în 'Starting Windows', ia bluescreen și se oprește. Țin sa menționez ca sursa prezintă o mica defecțiune (se încălzește prea tare când rulez jocuri ce-mi folosesc destul de mult CPU și GPU, problema fiind ca emana un miros de circuite arse). Pana acum întâmpinăm aceasta problema (cu sursa), însă nu a afectat cu nimic sistemul. Eu suspectez sursa ca fiind piesa ce cauzează acest lucru (probabil nu mai deține puterea necesara sa tina sistemul). Nu sunt prea sigur și aștept păreri.

PC Specs:
I7 2600k 4x 3.4 GHz
8GB RAM DDR3 HyperX
AMD Sapphire Nitro R9 480 4GB GDDR5
HDD 1TB WD Blue
- sursa: 600w

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in BIOS si vezi daca tensiunile de alimentare ale sursei sunt OK.
Totodata, poti incerca sistemul cu o alta sursa. Daca porneste, atunci e clar...
In ultima instanta, mergi cu unitatea la un service, dai pentru constatare 30-50 lei, iar tot ei iti schimba si piesa defecta. Deseori, in service-uri gasesti piese SH de firma, mult mai ieftine si mai bune decat noi, in magazin.

| BlackAngel29 explică (pentru Bula):

Am întrat în bios, CPU are alimentare de 1V...

| Bula a răspuns (pentru BlackAngel29):

Fata de tensiunile normale marcate in BIOS, sistemul poate functiona corect la +/- 2-3%.
Decalajele mai mari pot fi cauza problemelor ("moartea albastra, inghetarea sistemului etc.).
Cauza devierii de tensiune poate fi sursa, dar si stabilizatoarele de tensiune de pe placa de baza /condensatoare electrolitice umflate.

| BlackAngel29 explică (pentru Bula):

Pai normal ar fi 3.3V pe CPU, și eu am acum 1V. Eu zic ca e destul de clara situația.

| Bula a răspuns (pentru BlackAngel29):

Schimba sursa si vezi daca-si revine situatia.
Daca nu, atunci trebuie cautate si inlocuite condensatoarele umflate de pe placa de baza sau chiar inlocuita intreaga placa cu alta.

| Simpatic a răspuns:

Pai schimba mai repede sursa nu de alta dar iti poate arde placa de baza si arunci la gunoi pc, iar in cazul nasol iti ia foc si casa.
merita sa risti pentru 200-300 de lei cat este o sursa bunicica?

| SuNaM a răspuns:

Man, ca sursa sa nu mai tina dintr-o data, trebuie sa schimbi ceva la el de curand. Si daca sursa nu tine o componenta, nu porneste deloc. Gandeste-te ca trebuie doi oameni de ex sa mute o masina, unul nu va putea nici sa o clinteasca intelegi? 2 la mana, nu vreau sa te sperii, dar mirosul de ars, s-ar putea sa nu fie sursa laughing). I-avezi la procesor si la mobo... Uita-te la mobo in prima faza, daca are ceva spart sau bubuit. S-ar putea sa iti fi ars si RAMS. Nu de alta, dar am stat si eu asa cu pc ul supraincalzit pana am ars procesorul...

| BlackAngel29 explică (pentru SuNaM):

N-am schimbat nimic la el recent, practic ieri m-am jucat fifa 19 cu un coleg, s-a încins sursa (pentru ca ea emana acel miros 100%, testat). Azi am vrut sa întru în SA:MP (care e joc de 2004 - GTA SA), blackscreen și s-a oprit. După n-am mai avut imagine, după am resetat BIOS și se întâmplă ce am povestit.

| SuNaM a răspuns:

Acum pentru ceva sfaturi practice, BSOD(blue screen of death) arata ram failures, asa ca, incearca sa i dai boot in safe mode si vezi daca mai da blue screen, dupa daca inca da, sunt ramii 100%, adica sunt stricati sau se strica, daca iti merge in safe mode sa intri, download memtest si uita-te la ce rezultat da.

| BlackAngel29 explică (pentru SuNaM):

De asemenea, ramii rulează pe dual channel (2x 4gb) și am încercat sa scot cate unu și sa le probez fără celalalt. Ipotetic vorbind, dacă ar fi vorba de RAM, chiar asa ghinionist sa fiu sa pice amândouă plăcuțele?

| BlackAngel29 explică (pentru SuNaM):

UPDATE: Am testat alta plăcută de RAM de la un PC perfect funcțional. Același simptom.