| benicash123 a întrebat:

Am si eu o problema si nici ca ii gasesc rezolvare.
Treaba sta in felul urmator, am un microfon de studio, mai exact un (behringer c1) pe usb, toate bune si frumoase, se aude bine pentru banii lui dar, doar cand stau in pat. Daca ma mut la birou, se aude un bazait ciudat pe fundal, iar daca ma duc in pat nu se mai aude nimic, sunet curat.
Am scos cablul utp, dar degeaba, am observat ca daca am laptopul la incarcat se aude si mai tare bazaitul, daca ii scot mufa incarcatorului se aude mai putintel, aveti idee de la ce?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Algo098 a răspuns:

Nu sunt cablurile ecranate bine si prinde campurile electromagnetice de la reteaua de curent. Firele de la microfon se comporta ca niste antene si daca e conectat laptopul la priza sau daca e bagata mufa de la incarcator, are de unde veni sau unde sa se duca semnal parazit. Se poate incerca legarea cu un fir suplimentar la masa, se urmareste daca priza are impamantare, pot fi diverse cauze. Daca era totul ecranat corespunzator, nu se mai auzea nici un zgomot. Poate e cablul USB fara ecran, poate e un fir intrerupt, poate asa e facut si necesita imbunatatiri.

1 răspuns:
| cyberalex a răspuns:

Microfonie.