| cZmNo1 a întrebat:

Salut.Am si eu probleme cu calculatorul cand il pornesc se aude un bazait mai tare de la un ventilator si alt bazait de la alt ventilator dar mai incet timp de 1-2 minute apoi nu mai bazaie.De ce?

Răspuns Câştigător
| pcmhz a răspuns:

Aşa, deci este un ventilator de la carcasă (dacă nu e cel de la sursa de alimentare).
Prostioarele astea mici de 80mm au talentul de a scoate mai mult zgomot decât aerul cald. Dacă ai posibilitatea de a instala unul mai mare de gen 92mm sau 120mm o poţi face.
Mai poţi încerca pur şi simplu să nu îl alimentezi, nu cred că temperaturile din interior vor creşte cu mai mult de 1-2 grade.

| cZmNo1 explică (pentru pcmhz):

Ok multumesc mult am inteles cum sa scap de zgomot.

13 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Il desfaci, il cureti cu aspiratorul, dar ai grija la cabluri. Nu schimbi nicio pasta.
(pasta e intre radiatorul procesorului si procesor. Ea se schimba numai daca
schimbi ventilatorul procesorului).

| georgedanielc a răspuns:

Unul este de la sursa cel de-al doilea este de la colerul procesorului, o intrebare din cind in cind tu l-ai mai curatat de praf? daca nu...curatal,parerea mea este ca colerur sau sursa este plina de praf si de aceea se aude asa

| cZmNo1 explică (pentru georgedanielc):

Intr-adevar nu l-am mai curatat de ceva timp dar am inteles de la altii ca trebuie sa schimb o pasta pe undeva.Este absolut necesar schimbarea pastei?

| georgedanielc a răspuns:

Sa schimbi pasta numai daca temperatura procesorului creste extrem de mult
http://www.programecalculator.ro/cum-aflu-temperatura-procesorului/
sau poti instala acest program de mai jos
http://www.programecalculator.ro/cum-aflu-temperatura-procesorului/

| cZmNo1 explică (pentru georgedanielc):

Spune ca temperatura calculatorului este de 41*C si 33*C iar min este 41*C si 33*C iar max tot atat.Deci nu cred ca este vreo problema...

| pcmhz a răspuns:

Dacă bâzâitul persistă după ce cureţi ventilatoarele de praf (poţi să foloseşti aspiratorul cu duza îngustă), atunci ventilatoarele trebuie schimbate, lagărele / rulmenţii sunt uzate şi/sau fluidul de ungere din acestea s-a cam terminat.

| cZmNo1 explică (pentru pcmhz):

L-am curatat dar tot se aude de unde pot schimba fluidul de ungere? Pot sa-l schimb eu sau trebuie sa ma duc cu el la service?

| pcmhz a răspuns:

La ventilatoare vezi pe spatele lor, n mijloc este un autocolant ce acoperă rotorul. Îl desprinzi şi poţi pune foarte puţin ulei pentru mecanisme fine (se găseşte pe la ceasornicari).
Dacă este însă uzat axul / rulmenţii. nu prea ai ce să le mai faci, ventilator nou şi gata.

| cZmNo1 explică (pentru pcmhz):

Ok multumesc mult, da m-am uitat si asa este au un autocolant dar daca il dezlipesc eu pierd garantia de la ventilatorul procesorului?

| pcmhz a răspuns (pentru cZmNo1):

La ăla nu prea ai mare garanţie, e consumabil. Oricum, odată dezlipit cam greu să se prindă la loc fără ceva lipici suplimentar.

Dacă nu greşesc, tu ai un cooler stock (Intel sau AMD), dacă îmi zici modelul procesorului îţi pot recomanda un cooler care să rezolve problema zgomotului.

| cZmNo1 explică (pentru pcmhz):

Am un Intel pentium dual core de 2, 93 Mhz dar am desfacut calculatorul si nu bazaie iel, bazaie coolerul(sper ca asta e) este atasat de spatele calculatorului si nu este foarte mare in diametru aprox 8 cm dar nu-i pot pune ulei ca nu are un autocolant pe el numai sa il scot din calculator...

| nuexistadrogmaitare a răspuns:

De la frig happy la anul incearca sa-l tii in alta camera