| Rosca_Radu_2000 a întrebat:

Am un Allview A5 Quad si nu inteleg: cica are 4GB de storage intern dar nu pot instala aplicatii prea mari. Zice ca nu am spatiu. Pe scurt care e dif dintre "capacitatea sistemului" si "memoria interna"? P.S am si un card SD de 2 GB dar e plin...

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Vorbiti prostii. Memoria asta a telefonului de 4gb este divizata in mai multe partitii. Pe prima partitie este sistemul de operare android care ocupa jumatate din memoria telefonului, si aproape toata partitia. Nici pe cardul sd u poti instala aplicatiile caci ai nevoie de root ( cauta pe google ce este acela root ).

| Rosca_Radu_2000 explică (pentru Jipa95):

De fapt pe unele telefoane se poate fara root, din sistem (pastreaza si unele date pe memoria telefonului stiu) si la mine merge fara

| MoonWolf a răspuns:

Da pai cum sa-ti spun Capacitatea sistemului e de 4gb si memoria interna ai un card SD de 2 gb trebuie sa-ti iei un card SD de 4 GB.A si tine minte mai mult de 4GB nu poti sa-ti pui

| Rosca_Radu_2000 explică (pentru MoonWolf):

De ce nu uporta card SD mai mare de 4 GB? Ma andeam azi sa ii iau unul de 8 sa am spatiu pentru app. Stiam ca merge pana la 32 GB parca...

| CozmiNU a răspuns:

Salut!

Am si eu acelasi model de telefon, acum ceva timp, cred ca 1 saptamana s-a facut update la android si nu am avut destul spatiul unde sa downloadez updateul, nici eu nu inteleg faza memoria interna si a sistemului...

Oricum poti baga card de pana la 32 Gb in el.

| Rosca_Radu_2000 explică (pentru CozmiNU):

Eu i-am facut ieri update-ul a trebuit sa sterg chestii de pe cardul microSD si a mers. Dar nu e nimic diferit dupa updte sa stii.

| coco1molly a răspuns:

Prietenul meu are A5 dou si nu il are nici macar de un an si ii merge foarte greu. Memoria interna se refera la memoria telefonului (in care intra si aplicatiile preinstalate de operator) iar capacitatea sistemului e cat poate duce telefonul (in sensul de cat de bine ruleaza aplicatiile)

| Rosca_Radu_2000 explică:

Cred ca m-am prins... Memoria interna se refera la RAM si capacitatea aia se refera la spatiul de stocare a app pozelor etc nu-i asa?