| dermetzgermeister a întrebat:

Salut, am un aparat digital panasonic dmc ls80, si acum ceva timp mi-a scapat din mana si lentilele s-au stricat[cred ca asa e numesc, lentile]. In fine, cand aprind aparatul lentilele se duc in fata, dupa care in spate si raman blocate[nu intra]. Nu pot sa fac poze si nu il pot tine aprins decat cateva secunde pentru ca imi apare "please turn the camera off and then on again". Stie careva ce as putea sa fac, in afara de a o duce la service sau a lua alta?

1 răspuns:
| antonG a răspuns:

Sistemul de lentilele al unui aparat foto formeaza obiectivul. Nu ai ce ii face decat sa il duci la service. Incearca pe garantie (daca ai). Daca ti-l accepta, ai noroc. Poate ti-l repara, poate ti-l schimba. Daca nu merge cu garantia, incearca totusi sa il duci la un service, dar s-ar putea ca reparatia sa coste prea mult ca sa fie justificata.