| georgecristy a întrebat:

Salut, am un calculator cu urmatoarea configuratie:
Hard de 250 GB
Procesor Intel Dual Core de 2, 20 GHz
Placa video Nvidia GeForce 9400 GT
RAM 2GB DDR2
Windows 7 instalat
Vreau sa imi spuneti si mie daca ma ajuta daca mai pun RAM, doar ca sa mearga calculatorul mai bine, mai repede. Nu pentru jocuri fiindca nu ma joc. Merita?

6 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Bună! E evident că dacă mai adaugi memorie RAM va crește "rapiditatea" PC-ului, însă dacă nu e pentru jocuri atunci poți dezinstala programele de care nu ai nevoie, dai click pe Start, scrii msconfig.exe, îl execuți iar la General bifezi a 2-a SAU te duci la Startup și debifezi toate programele pe care nu vrei să pornească odată cu PC-ul, dai Apply, Ok. Dacă ai multe erori sau viruși în computer atunci poți adăuga câți RAMI vrei că nu vei putea folosi la maxim resursele computerului. Dacă dorești, descarcă programul ăsta http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip, DOAR ăsta, execută de 3-4 ori combofix.exe (după ce dezarhivezi programul). Fă astea și dup-aia decide dacă mai cumperi memorie RAM sau nu, mai ales dacă ai nevoie de bani pentru altceva. Succes!
http://nasul.net/cerinte-windows-7/

| tr3ig a răspuns:

Ca sa vezi daca iti mai suporta rami ia si tu everest de pe net si scaneaza cu el si iti spun. parerea mea este ca nu are rost sa mai pui, daca zici ca nu te joci, il tii decat pentru net, muzica, si filme sunt si prea mult 2Gb. iar faza cu hardu pe care o zice mastergaby00 nu are absolut nici o legatura cu ramii. poti sa ai 256Mb de rami si hard de un tera, nu te incomodeaza cu nimic.

| dulgherunicu a răspuns:

Eu zic sa-ti pui win 8 necesita numai 1gram si ai sa vezi diferenta

| Anonimus696969 a răspuns:

Sall intri in start >dai click dreapta pe computer (sau my computer ) iar acolo la sectiunea system ai "Installed memory: 2.00 GB (o valoare usable)" daca acea valoare este 1.9 scau chiar 2.00 ar fi indicat sa mai adaugi niste rami...

| georgecristy explică:

Multumesc pentru pareri, insa cred ca nu o sa mai adaug RAM, cel putin nu acum fiindca nu am bani sa dau pe ceva care nu stiu daca merita. Eu am facut tot ce am putut pentru a face calculatorul sa proceseze mai rapid, am eliberat cat mai multa memorie, am sters programe care nu imi trebuiau neaparat, am micsorat lista programelor care se deschid o data cu calculatorul, insa tot mi se mai blocheaza uneori Google Chrome, unii spun ca ar ocupa prea mult spatiu, despre asta nu stiu ce sa mai zic straight face

| mastergaby00 a răspuns:

Daca iti spui RAM mult o sa se arda deoarece ai prea multa capacitate si ai sistemul vechi! PS: Daca vrei RAM mult iti trebui si un processor corespunzator si hard disk! Ex: http://www.emag.ro/componente---periferice Bafta!