| anonim_4396 a întrebat:

Am un GTX 1050Ti si un I5 4440, procesorul fiind destul de slabut am frame drop-uri si lag in unele jocuri ex: Mafia 3. ce pot face? Am citit undeva ca daca maresti Shadows intr-un joc o sa consume din Placa Video, e adevarat?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

N-ai decat sa "instalezi un sistem nou", pui un ssd sa te ajute la fluenta in incarcarea texturilor si toate cele, incerci diverse versiuni de drivere, sa te duci pe "high performance" si-n ultimul rand overclock la cpu/gpu daca iti permite fiecare in limita in care iti permite. Maxim adaugarea altor componente daca te ajuta gen ram, sau alte componente in totalitate. Sau scaderea setarilor grafice.

| Ineys a răspuns:

Nu cred ca e vorba de bottleneck din cauza acelui CPU. Ce inseamna lag la tine si frame drop? Esti sigur ca ai toate driverele instalate la zi?
Da, odata ce cresti setarile, o sa iti "consume" din placa video.

| Andresso a răspuns:

Frame dropuri ai de la RAM, daca ai 8 ram, in ziua de azi 8 ram nu e de ajuns, ia-ti 16, si eu aveam lag si frame drop-uri si erau de la RAM, crede-ma, aveam gtx 1070 si 8 gb ram si acelasi cpu ca tine, si tot aveam fps drops chair si in pubg, aveam 180-220 fps-uri dar, cateodata imi scadeau sub 70-80, ceea ce nu era bine deloc, mi-am luat apoi 16 gb, acum pc-ul meu zboara.

| Andresso a răspuns:

Apropo, procesorul inca mai e bun inca vreo 2 ani, daca nu faci streaming, chiar si pentru jocurile cele mai noi care cer i5 de generatii noi si inca ceva, nu ai cum sa ai bottleneck, doar daca aveai rtx 2080ti, atunci poate aveai bottleneck., Eu cu 1070 nu am niciun fel de bottleneck.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Cam da.Adica se vede diferenta.Cu si fara shadows.Scad fps-urile.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Stai calm, mafia 3 e cunoscut pentru cat de prost optimizat e
Cpu-ul se potriveste cu gpu-ul, nu asta e problema. Uita-te sa mai cureti ventilatoarele, pasta de la procesor. Daca nu, cauta sa vezi driverele daca-s la zi