| alexalex234 a întrebat:

Am un HDD IDE de 250 de gb si atunci cand il cuplez la PC se aude un pacanit in interorul lui de la acele de scriere.Cum se poate repara?

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Altu, hardurile nu se repara!

| danutzu96 a răspuns:

NU.Ce auzi tu sunt actuatoarele. Daca clancane, pa pa.

| alexalex234 explică (pentru danutzu96):

Se aude ca si cum s-ar lovi ceva in interior, ne este un clancanit.

| danutzu96 a răspuns (pentru alexalex234):

Dar il vede? Vezi paritiile in windows. Poti accesa datele?

| alexalex234 explică (pentru danutzu96):

Nu fiind ca nu suport zgomotul si il opresc dar el merge, mai greu dar merge.

| danutzu96 a răspuns:

Transfera ce ai pe el ca e pe duca. Zgomotul pe cre il auzi este cred ca se datoreaza actuatorului cand da de un sector defect. Poti lua HDD Tune si verifici parametrii Curent pending sector, uncorecctable sector count si Realocated sector count.