| Hopsin a întrebat:

Salut.
Am un HP Pavilion dv6-2120 eq cu procesor AMD Turion II Dual-Core. Stiu ca este ceva general sa ai probleme cu temperatura pentru aceste modele, dar la mine e prea mult.
In Idle temperatura este minim 52 de grade (in zile bune) si cand il folosesc, in special in jocuri, temperatura ajunge si la 95+ grade.
Am luat un cooling pad, destul de nefolositor, m-a ajutat numai cu o diferenta de 5 grade.
Vreau un program cu care sa controlez viteza ventilatorului de pe CPU.
Am incercat SpeedFan, dar nu-mi merge. Imi afisaza temperaturile, dar la Fan Speed imi apare 0.
Exista o alta metoda?
Btw: Am reinstalat si BIOS-ul si in momentul ala ventilatorul a mers la 100%, era ca un vis, destul de zgomotos, dar temperatura a scazut instant.

3 răspunsuri:
| Orha_Andrei_1989 a răspuns:

Toate laptopurile trebuie curatate periodic. Praful se acumuleaza pe ventilator si componente indiferent de ce masuri iti iei, si capacitatea de racire scade treptat.

| Hopsin explică (pentru Orha_Andrei_1989):

L-am curatat, l-am desfacut, si cu aspirator. Vreau doar un program cu ajutorul caruia sa controlez viteza ventilatoarelor. Ti-am spus, cand am updatat BIOS-ul ventilatorul a pornit la 100%, adevarat cu un zgomot destul de urat, dar s-a racit instant. Am nevoie de un program. SpeedFan nu merge.

| laptopnews a răspuns:

Mergi la un service pentru curatare. Mai mult de 95 de grade e destul de mult. Succes!