| Broadband a întrebat:

am instalat speedfan sa vad temperaturile pc-ului, si vreau sa stiu, de ce in bios imi arata temperatura procesorului la 28grade(chiar si dupa 3 ore de functionat) si in speedfan imi arata 38-40(idle) si in (full) 48-50.

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Daca masori temperatura cu speedfan imediat dupa ce bootezi, e normal la unele generatii.
Pe aceeasi senzori se bazeaza si biosul si speedfanul, acum diferenta se face in modul de citire al acestora.
Incearca si everestu, ia vezi, in ala ce temperaturi ai. big grin

| alexmircescu13 a răspuns:

In BIOS procesorul nu e solicitat mai deloc, deci nu are de ce sa se incalzeasca.

| alexmircescu13 a răspuns:

In BIOS procesorul nu e solicitat mai deloc si prin urmare nu are de ce sa se incalzeasca.Scuze daca am postat dublu, am impresia ca primul raspuns nu s-a transmis, asta e al doilea!