| LilTunechi a întrebat:

am un laptop Acer Aspire 5742G (I3 2,4 ghz 500 gb 4 gb ram si NVIDIA Geforce gt 520M...

Mi-am reinstalat windowsul (windows 7 ultimate 64 biti) si in "run"-"dxdiag" la placa video imi citeste Intel hd(adica placa itnegrata) de asemenea si in programul Ccleaner (acest program afiseaza in bara de sus componente calculatorului) si de asemenea aici tot Intel hd este mentionat

*Placa video este de 1 gb pe 128 biti (din ce-am vazut pe internet cu privire la acest model) si desi am setat dintr-un program instalat de pe cd-ul original, ca placa video folosita sa fie cea nVIDIA geforce in jocuri dezamageste (eurotruck simlator 2 merge in lag la medium-exemplu)

Am instalat de pe siteul nVIDIA ultimul driver...folosesc si nVIDIA experience(pentru ce-i ce se pricep) deci cumva placa este citita dar nu reda in jocuri acel 1 gb de care dispune si ma intriga dc in run si ccleaner nu apare numele placii ci, cel al placii integrate

Cine ma poate ajuta cu vreo idee va rog frumos

Laptopul este bun in general ruleaza totul bine si la procesor si cei 4 gb ram jocurile din 2012-2013 ar trebui sa ruleze perfect(am un pc cu aproape aceleasi componente si jocurile pana in 2014 imi merg la ultra)

Va rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Normal că diferă. Nici la desktop-uri nu sunt identice.La unele modele de decatop-uri, de exemplu la Dell sau HP, este un tip de BIOS tare greoi și ciudat de configurat, deși este UEFI bios, dar funcțiile per anasmblu sunt similare, chiar dacă sunt redenumite.Deoinde de tine cât de bine te descurci cu engleza.
Funcția ar trebui să o ai la perifericele integrate din Advanceed bios functions.
Nu ar strica dacă ai posta un screeshot(o poză cu BIOS-ul tău), ca să te pot îndruma mai cu pecizie.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cum e treaba în BIOS? Dacă din UEFI că mai mult ca sigur nu mai ai BIOS e setat la PCi să vadă prima dată placa integrată aia o va vedea. Daca e setat ca primul dispoizitiv să fie PCI va folosii placa grafică dedicată(cam comercial de cât zici tu că este, real numa de atâta nu îi si numa performanța uneia de desktop nu o face). Laptop-ul e bun dar nu are ce căuta în gaming.E treaba ta daca vrei să îi forțezi hardware-ul ce e potent doar comercial, real nu prea.Succes

| LilTunechi explică (pentru DeyCj):

Nu ma refeream la gaming din ala periculoslaughing) zic un pes 2012 fifa 11 minecraft
din astea...nimic iesit din comun dar iti dai seama ca n-as putea sa am un laptop fara macar un joc pe el si nu cer gta 5(dar din moment ce scrie pe stickerele alea de pe laptop nVIDIA 1Gb cred ca jocurile precizate mai sus ar trebui sa mearga ok nu? ...si faza cu biosul. CUM nu este ca la calculator, la pc apare un ecran albastru cu optiunile alea scrise cu alb la laptop nu nu gasesc pur si simplu biosul o singura chestie merge dar apare un tabel de elemente gen, ENABLE LOGGER Safe nu stiu ce, dar nu apare acel bios cu care sunt obisnuit de la pc si nu stiu unde sa intru asta-i problemasad

| LilTunechi explică (pentru DeyCj):

Cred ca am rezolvat-o in caz de ceva o sa revinbig grin mersi mult fratebig grin

| DeyCj a răspuns (pentru LilTunechi):

Normal că diferă. Nici la desktop-uri nu sunt identice.La unele modele de decatop-uri, de exemplu la Dell sau HP, este un tip de BIOS tare greoi și ciudat de configurat, deși este UEFI bios, dar funcțiile per anasmblu sunt similare, chiar dacă sunt redenumite.Deoinde de tine cât de bine te descurci cu engleza.
Funcția ar trebui să o ai la perifericele integrate din Advanceed bios functions.
Nu ar strica dacă ai posta un screeshot(o poză cu BIOS-ul tău), ca să te pot îndruma mai cu pecizie.

| rZv995 a răspuns:

Trebuie sa activezi placa video Nvidia din bios. Cauta si tu pe YT un tutorial.

| dannyel86 a răspuns:

Un pc e mult mai performant in jocuri decat un laptop, de aceea nu poti compara sistemele pe care le ai. La partea cu placa dedicata, probabil ca in bios gasesti setari care sa faca sistemul sa lucreze cu Nvidia, si nu cu placa integrata.