| Justusee34 a întrebat:

Salut, am un laptop Asus.
Cpu amd C-60 1ghz dual core
Pe net zice ca poate face OC pana in 2. 2ghz
2gb ddr3 1600
Gpu amd radeom 6290
No hdd l-am stricat mai demult mai mic mai prost cu se zice

Vreau sa ii fac un mic upgrade.
Un ssd de 250 sau un hdd 320 idk
Ssd nou la 150 lei
Si o placuta de 4gb ddr3 1600 la 75 lei
Merita?
Ssd poate pe vitor il pun pe atceva pe Pc sau un alt laptop idk.
Iar laptopul ala il dau la parinti.
Va merge Mc in min 100 fps sau macar csgo pe el daca am
6gb ddr3 1600
Si cpu Oc la 2.2 ghz
Si cu placa aia video

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Upgrade-ul te va ajuta considerabil, pe ideea de ssd si ram in plus mai ales daca ai placa video integrata. Dar pe partea de "gaming", sigur nu o sa obtii performante "sesizabile" decat in ideea de cateva fps-uri. Vei avea mai multa fluenta in jocuri, sistem de operare etc http://www.youtube.com/watch?v=t5e4AV-1SoI

| ziftode a răspuns:

Daca nu iti merge acum, tot upgrade la care te gandesti tu nu o sa imbunatateasca fps in jocurile mentionate de tine, cu vreo 4-5 fps-uri, daca ai noroc, poate 10, din cauza ca tie iti trebuie placa video, NU PROCESOR SAU MEMORIE

iar la un laptop NU SE RECOMANDA OC, ORICE AR FI
pentru ca OC incepe cu racirea, si laptop-urile sunt de notorietate mare ca au racire slaba

asa ca asta te-ar ajuta, insa o s-a cam coste, cam cat restul laptop-ului:
https://www.youtube.com/watch?v=WcvmvZNBCD4
iti trebuie componenta aia, o sursa BUNA, o placa video de cel putin 5-700lei ca sa mearga csgo in 100fps, plus un monitor, pe care daca nu il ai, trebuie sa il cumperi, solutia nu poate fi folosita pe monitorul laptop-ului

| Ssssmokin a răspuns:

Nu are rost nici un fel de upgrade la laptopul ala, mai ales pentru gaming. Laptopul este util la office, din cate am vazut procesorul ala consuma foarte putin.
Insa in gaming este inutil. Nu stiu ce sa spun de Minecraft( sigur nu o sa ajungi la 100FPS-uri), iar la CS:GO nu are rost sa te gandesti.
OC nu are rost sa ii faci, ca il strici si mai tare fara niciun fel de + d.p.d.v al performantei.
Mai bine pui banii aia deoparte si iti cumperi un desktop SH.