| Twixul a întrebat:

Salut, am un laptop Asus x553sa si nu mai imi apare hard diskul in bios, apare doar cititorul de dvd. Stie cineeva ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Daca nu mai apare in bios, atunci hardul trebuie schimbat!
Intrebare!-Cum s-a intamplat toata chestia asta? ai pornit laptopul si nu mai boota? aparea la butare doar ecranul negru? da-mi mai multe detalii!

| Twixul explică (pentru mudokins78):

Pai cand dau la Sata Configurarion imi apare dar nu stiu cum sa-l bag in boot menu ca inainte era.

| Twixul explică (pentru mudokins78):

Si boota dar cand ajungea la hard zice please select a proper boot device and restart desii hard'u e in SATA-CONFIGURATION

| mudokins78 a răspuns (pentru Twixul):

Boot hard priority sau din meniul bios te duci undeva mai inspre stanga din sagetile stanga/dreapta, si din meniul unde apare cu chestiile alea cu boot, acolo dai sa selectezi ca first boot device-hardul, la urma dai f10 si gata!

| Twixul explică (pentru mudokins78):

Da,Tocmai asta am facut dar nu-mi apare la boot option 1 apare doar dvd-u boot option 2 nici nu exista. De obicei pe boot option 1 era hardu pe boot option 2 era dvdu si pe boot option 3 mai era cand bagam un stick pentru o instalare de windows sau ceva de genu

| mudokins78 a răspuns (pentru Twixul):

Ia uita-te si dupa driver enable/disable in bios! daca ai asa ceva,.

| Twixul explică (pentru mudokins78):

Nu am dar asta nu este hardul original a fost schimbat si nu are windows pe el dar o sa ma duc la un alt pc cu net si o sa fac un stik bootabil, faza e ca atunci la instalarea windows cand ajungi la partitionare mi-l arata, crezi ca ar trebui sa instalez windows-u si atunci poate o sa-l recunoasca.

| mudokins78 a răspuns (pentru Twixul):

Dai delete daca ai doua partitii si next, next, fara probleme.