| Theguitarist2001 a întrebat:

Salut,am un laptop cu hdd si vreau sa pun toata informatia de pe el pe un ssd, ca mai apoi sa l instalez pentru upgrade.Nu stiu cum sa fac asta asa ca cer ajutor!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Nu prea are sens ce ai scris.

Vrei sa inlocuiesti HDD intern cu un SSD ca sa cresti performanta?
Poti fie sa:
1) faci backup de pe HDD intern pe un HDD extern USB, sa schimbi HDD intern cu SSD, instalezi OS de la 0 si apoi iti pui datele de pe HDD extern USB pe SSD;
2) clonezi HDD intern pe SSD (iti trebuie un adaptor SATA-USB daca nu le poti conecta pe ambele simultan intern) si apoi sa schimbi HDD intern cu SSD.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu recomand clonarea unui sistem de operare ca o imagine iso butabila si instalarea curata a sistemului de operare pe un nou hard ssd, salveaza datele online sau pe un stik, hard si instaleaza dd la zero, imi vei multumi