| bogdan3vl a întrebat:

am un laptop Dell inspirion 1501 merge foarte bine doar ca de la un timp cand il aprind ramane ecranu in mijloc mai negru cam un minut doua pana se incalzeste dupa se vede perfect
de forjat l-am forjat calumea.lam tinut numai in pat fara cooler pad fara nimic procesorul mi-a ajuns de cateva ori chiar si la 99 de grade(in general ramane stabil la 60 fara jocuri) plus ca dupa ce il butonez toata ziua de il zapacesc il mai las si noaptea aprins sa faca lumina in camera cand dorm sa numi fie urat adica il tin de un an non stop pornit in pat
credeti ca i-am tras eu una fara sa reau cand dormeam? e de la invertor sau de la display sau de la chipsetul video

funda

2 răspunsuri:
| robert2double a răspuns:

Pai iti spun eu care este problema! big grin
Daca tii un PC nonstop aprins e rau(dar nu pateste cinestiece daca are o sursa buna), dar un laptop, orice ar avea, daca e nonstop deschis, nu mai merge cum trebuie.Asta e cauza, si da poate i-ai dat cateva gheonturi in somn, dar asta nu ar avea o mare importanta, doar daca a cazut pe podea...Ideea este ca nu e bine
Laptopul tau e bun, dar fiindca il tii de 2 ani deschis fara oprire, e enevitabil sa pateasca asa ceva; deci sfatul meu este sa il opresti cand nu mai ai nevoie de el, e posibil sa il arzi de tot si sa il dai lo gunoi ca nu mai ai ce face cu el(si iti poate dauna la ochi, nu dormi suficient si multe altele), iar daca il opresti se va vedea si pe factura la curent o mica mare diferenta...
Bafta! big grin

| Danyee a răspuns:

Probabil ca l-ai lasat inchis fara sa ii dai turn off asa iti va aparea si mie mi s-a intamplat asta, funda?