| Immjustalittlecupcake a întrebat:

Salut.
Am un laptop HP g62 de 1 an şi câteva zile. Din primele zile am observat că se închide singur după 10-15 minute de când l-am deschis. Îmi arată această imagine: http://imgur.com/iX9fF
De acolo am înţeles că se supra-încălzeşte. Ok,am cumpărat tot felul de coolere şi a continuat să se închidă.
L-am dus la service,l-a curăţat foarte bine. O perioadă nu s-a mai închis,apoi din nou.
Am căutat răspunsuri pe internet, dar nu am găsit mai nimic.
Ce pot să fac ca să nu mai am această problemă?
Rog pe cineva care ştie să îmi răspundă urgent! Mulţumesc.

3 răspunsuri:
| Vooortex a răspuns:

Eu zic sa mergi cu el la service din nou. Din cate am citit in poza se pare ca laptopu tau are probleme cu temperatura. Decat sa umbli in bios si sa dereglezi ceva mai bine mergi cu el la service daca inca il mai ai in garantie...

| supermdmario a răspuns:

In functie de ambientul in care se foloseste un computer/laptop, acesta necesita o curatare a orificiilor de aerisire, cu precadere a orificiilor de evacuare, la cel mult 6 luni, deoarece, un computer se comporta in acelasi fel ca si un aspirator.pentru a functiona bine are nevoie sa fie racit corespunzator. daca ai depasit perioada de garantie se poate demonta si se poate curata de praf si scame, pentru ca, cu siguranta, orificiile de evacuare sunt blocate de scame si, de aceea se incinge asa tare.De asemeni, este foarte probabil ca pasta termoconductiva de pe procesor sa se fi uscat si sa nu mai asigure transferul de temperatura catre bara bara de cupru(nu-mi vine acum in minte cum se numeste)si de acolo catre ventilator. deci, foarte probabil, in proportie de 90%,trebuie schimbata. daca nu te pricepi, mergi la un service.
si, nu uita sa schimbi camera sau locul unde functioneaza computerul, deoarece, se vede ca acolo nu-i merge bine.

| K0sti a răspuns:

Pe langa faptul ca trebuie curatit de praf, trebuie schimbata si pasta termica de la procesor. Iar la laptop aceasta pasta trebuie sa fie de calitate foarte buna, de exemplu cu particule de argint pentru un transfer termic cat mai bun, dat fiind faptul ca un cooler de laptop este mult subdimensionat, fata de un cooler da desktop!