| SkyNTZ a întrebat:

Salut, de ceva timp laptop-ul meu se încălzește rău 70grade iar apoi se Închide, il las o ora închis stau 10 minute apoi de la 40 ajunge la 70 laptop-ul nu a fost curățat niciodată, având vechime 3 ani

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate sa aiba o aerisire obstructionata de praf sau un ventilator mort. Exista ceva cu doua ventilatoare care poate fi pus sub laptop si se alimenteaza la usb, dar se poate sa nu raceasca destul.
Este greu sa il repari singur, spatiul e mic, e usor sa pierzi sau sa strici ceva, mai bine il duci la reparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu si mai ieftin il duci la o vulcanizare.Scoti acel capac mai mic de sub laptop si pe unde scoate aerul fierbinte sa sufle nenea ala cu pistolul cu aer.Asa am facut si eu si a iesit un nor de praf din el.

| Barnutiu_Cristi_1996 a răspuns:

Sunt mai multe variante:
1.aerisirea este infundata de praf, ne avand loc pe unde coolerul sa traga aerul se incalzeste si se inchide
2.pasta termica trebuie schimbata
3.amandoua din posibilitati

| iNowGSM a răspuns:

Salutare,

Te sfatuiesc sa nu il mai folosesti pana nu il cureti (aici ma refer la curatare propriu zisa, schimbare pasta termoconductoare si buretei termici).

In timp, aceste "componente" se intaresc si nu mai fac transferul de caldura ok si automat laptopul se incalzeste.

Incalzindu-se, poti sa ajungi la un moment dat ca pe display sa nu mai afiseze nimic => pentru asta trebuie facut un reballing sau inlocuire cip grafic si te ajunge undeva la cateva sute de lei.

Deci, CURATA-L! :-)

| SkyNTZ explică:

Tin sa precizez ca se inchide brusc doar la un joc, anume S.K.I.L.L. dupa 10 minute, in rest la celelalte toate jocurile stau si 12 ore si nu se intampla nimica, deci?