| AlexBoy88 a întrebat:

Salut, Am un laptop Lenovo G550 si are placa video Intel mobile 4 series express chipset family si are 64MB memorie dedicata.
Am auzit ca o pot face de 128MB daca ii dau memorie din ram.
Cum fac asta?

7 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Este placa video integrata, isi ia ea singura memorie din RAM. posibil ca sa ai niste functii din BIOS pentru ea ca sa-i dai memoria minima dar oricum mai bine las-o asa.

| 0x11111051 a răspuns:

Nu poti sa muti cantitate de memorie dintr-o parte in alta cum vrei tu! Tu te-ai gindit macar cind ai dat intrebarea? Tu macar stii ca ele se deosebesc prin:
Tip
Versie
Viteza
Cantitate
?

Daca are 64 atunci 64, nici mai mult, nici mai putin!

| Trollerul a răspuns (pentru 0x11111051):

Gresesti rau de tot amice happy, exista placi video cu turbocache, si poti sa pui din memoria ram a pc-ului/laptopului in memoria placii video, mai documenteaza'tewinking.

| 0x11111051 a răspuns (pentru Trollerul):

Bai nu are cum! Memoria GPU citeste ~20.9GB/s, iar RAM se calculeaza in megahertzi (DDR 1333-1666). Tu sa te documentezi.

Si apropo. Placile integrale Intel Mobile 4 nu suporta.aa. cum ai zis tu.

| Trollerul a răspuns (pentru 0x11111051):

Of doamne... eu am un nVIDIA geforce 6200, care atunci cand am cumparato era de 128 mb, exista o optiune turbocache din bios, si i'am marit memoria la 512 mb happy

| 0x11111051 a răspuns (pentru Trollerul):

Mdaa... invirteste buzele.

| Criterion a răspuns:

Stai linistit! Nu te stresa cu asta! Inginerii de la Intel stiu ca nu este nevoie de mai mult, pentru ca e vorba doar de o placa video integrata in CPU.
Vezi aici:
http://www.notebookcheck.net/uploads/tx_nbc2/ivy_bridge_graphics.png
Chiar ar prinde bine o funda, sincer.