| PRD98 a întrebat:

Salut, am un laptop si vreau sa-l conectez la un monitor. Monitorul are o intrare VGA. Intrebarea mea este: Am vazut ca este pe net cablu care la un capat are HDMI la celelalt VGA, oare ar merge direct conectarea prin acel cablu sau trebuie sa cumpar neaparat si adaptor?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da merge

| sierra1 a răspuns:

"cablu care la un capat are HDMI la celelalt VGA, oare ar merge"

da, exact ăsta e rolul lui

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ca o sa mearga, doar pentru asta a fost facut acel tip de cablu big grin

Dar la laptop nu ai si port VGA? Numai HDMi?

| nicu991 a răspuns:

Iti trebuie adaptor pentru ca VGA este analog iar HDMI digital, asadar cablul respectiv ori are electronica integrata pentru conversia digital=> analog ori e vrajeala.
Eu unul am adaptor HDMI=> VGA care a costat vreo 25 lei si merge fara nicio problema. Daca ai nevoie, exista si variante ale adaptorului cu iesire audio, mai scumpe iar dupa parerea mea nu merita banii.