| Cr_Rc_1984 a întrebat:

SALUT,am un laptop Toshiba satellite m30x-144, model no psa72e-2kk032sp/sm30x-144, serial no 25122800k. Ma poate ajuta cineva sa-i resetez biosul? nu mai stiu parola,ideea e ca stiam parola am vrut sa o schimb si sa nu mai pun nimic,am dat enter,dar dupa restart mi-a cerut parola,cu toate ca nu am pus nici-o parola, nu mai merge nici ce-a veche! ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat!

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Parola la BIOS sau la Windows?
Dacă e vorba de parola la BIOS numai într-un servioce poți face asta că trebuie dezasamblat laptop-ul până se asigura acces-ul la placa de bază pentru a scoate bateria fie din lăcaș fie prin dezlipirea ei(dacă e lipita pe paca de bază, ceea ce tu cu ce aia pe acasa nu o să poți face.
Daca e vorba de parola de Windows e mult mai ușor.
Trebuie să folosești o distro linux în Live Cd și apoi să accesezi partiția de Windows/system32 și să localizezi fișierul sethc.exe
Se redenumește acesta cu sethc.old
tot de aici se localizează fișierul cmd.exe se copiază/lipește și se redenumește cu sethc.exe din fereastra ce apare, practic se purascrie fișierul.
Se confirmă acțiunea cu da
Se repornește sistemul
După ce sistemul a pornit se apafă shift de 5 ori până apare un cmd.
se scrie comanda
c:\windows\system32\control userpasswords2
sau navihează în
c:\windows\system32\control userpasswords2
și lasnează cu dublu click
userpasswords2.exe
acuma o fereastră cu Conturile de user ar trebui să apară
Reseteaza parola folosind reset și introdu o alta.
Pare greu dar nu o să ia mai mult de 5 minute.Nu e mare lucru
Succes