| sskrillex96 a întrebat:

Salut! Am un laptop vechi din 2013 cu procesor Intel core i3-3120M si vreau sa stiu daca se potriveste un procesor Intel core i5-3210M?

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde de placa de baza acum din ce in ce mai mult se folosesc procesoare lipite direct pe placa de baza ca și-au dat seama producătorii ca su reușit sa manipuleze atât de mult școlile si incultura maselor de oameni in cat sa scada drastic numărul persoanelor care ar avea vreo cultura tehnica
Ceea ce le permite sa ii constrângă pe foarte multi sa se vadă in fața faptului împlinit
Acela in care constată că procesorul lor nu stă intr-un soclu soket mufa ci este sudat de placa de bază

| sskrillex96 explică (pentru RxTx):

Pe scurt daca procesoarele nu sunt lipite de placa de baza si se dau jos, se pot schimba fara probleme?

| RxTx a răspuns (pentru sskrillex96):

Daca procesorul are siket atunci tu va trebui sa dai UPGRADE de bios
Sa intri pe site-ul fabricantului
Sa iri scrii ultima versiune de bios pe placa respectivă de baza înainte de a da jos procesorul vechi
Pentru ca este posibil ca bios-uri pe care il ai in acest moment sa nu știe ce este acela procesor i7 sau i5

Acum ca i-ai facut UPGRADE de bios poti sa te documentezi despre solul soket-ul mufa respectivă pe care o ai la laptop-ul tau
Acum daca ai găsit undeva in mod oficial informația ca ar funcționa pe acea placa de baza
Sau macar ca folosesc același soket
Schimbi procesorul
Ii pui pasta de transfer termic
Ii pui radiatorul la loc
Faci o cruce mare si o rugăciune
Apeși pe buton si te aștepți sa apara imagine pe ecran
Este posibil sa booteze si sa meargă.

| Brizbriz a răspuns:

Daca are acelasi soclu... poate

totusi, daca e lipit iti trebuie o scula speciala, sau service, care costa de ustura pentru ca scula aia costa 10mii de eu

si oricum nu se recomanda, pentru ca racirea unui i3 e MUUULT mai slaba decat la un i3, si mai e si alimentarea (i3 e unul dintre cele mai slab consumatoare)

in plus, procesoare de laptop NU gasesti decat cu comanda speciala, sau la mana a doua, din cauza ca NU SE PRACTICA **DELOC** schimbarea procesorului la un laptop, cu atat mai putin upgrade

eu am reusit o singura data in viata sa fac asa ceva, schimbat un dual core de la 1.6 la 2.4 GHz, dar am avut in mana doua laptop-uri identice, cu versiuni diferite si solcu zif (procesor nelipit)

deci, se poate, dar slabe sanse sa reusesti