| chichea a întrebat:

Salut, am un lcd model NEC E326, problema este ca nu primește nicio comanda de la butoanele lui, îmi apare pe ecran sa folosesc telecomanda dar nu o am, știe cineva cum as putea rezolva? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Singura modalitate de a folosi functiile televizoarelor este prin telecomanda.
Daca ai noroc, cumpara o telecomanda originala, care are toate functiile.
Daca nu, poti cumpara o telecomanda universala, care are functiile principale.
Daca ai un telefon Android cu Led infrarosu, atunci poti folosi aplicatii de telecomanda.

Pe acest site am gasit multe tipuri, m-au ajutat la gasirea multor telecomenzi:
https://telecomanda-tv.ro

| chichea explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult pentru ajutor, la ei am găsit telecomanda, azi a ajuns și funcționează!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt ateliere de reparat televizoare, la mine in oras, care au si telecomenzi universale sau pentru diferite tipuri de televizoare. Pe spatele tv-ului este un cod. Noteaza-l si mergi la un asemenea atelier si ii arati codul. Poate ai noroc.
Asta daca ai asemenea ateliere in orasul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este blocat bordul, si numai cu telecomanda lui originala il poti debloca, mergi pe Maica Domnului Lizeanu cu modelul televizorului si gasesti acolo toată gama de telecomenzi, scrii pe o hîrtie marca televizorului si modelul si cu asta mergi la ei si i ti caută telecomanda, si nu costa mai mult de 50 lei.

| sierra1 a răspuns:

Pe hdmi trebuie să primească semnal fără nici o intervenție. Merge așa?

| mihai69 a răspuns:

Cu o telecomandă universală ai încercat?

| chichea explică:

Pe hdmi primește, doar ca nu îl pot opri/porni din butonul de Power, mereu trebuie sa îl scot din priza!