| DaffyDuck a întrebat:

Salutare tuturor!
Am un monitor LG Flatron L1718S.
Singura rezolutie care merge este 1152 x 864.
Daca dau pe o rezolutie mai mare ecranul se face mai lunguiet si arata ciudat.
E de la placa video sau e monitorul stricat? Am o placa video nVidia GeForce 8600 GS 512 MB.
Daca imi iau o placa video nVidia GeForce GT 630 2 GB 128 bit o sa pot sa dau rezolutia mai mare?

2 răspunsuri:
| andyeyes99 a răspuns:

Nu e nici monitorul vinovat nici placa video. Ideea e ca e un monitor vechi care are raportul imaginii de 4:3(aproape patrat) nu de 16:9(lunguiet) si din cauza asta trebuie sa iti alegi rezolutii pentru 4:3 iar cea mai mare la monitorul ala este 1280X1024. Daca nu gasesti rezolutia aia incearca sa reinstalezi driver-ul de la placa video. Sper ca te-am ajutat.

| DaffyDuck explică (pentru andyeyes99):

Am dat pe rezolutia aia si 10 secunde o stat in blackscreen apoi mi-a aparut in mijloc un dreptunchi pe care scria chestii in chineza... l-am inchis. Acum sunt pe laptop. ITI MULTUMESC MULT...