| bObby123 a întrebat:

am un netbook fara cd-rom si vreau sa ii instalez un windows, in schimb am un hard extern de 200gb.
Vreau si eu un tutorial care sa imi arate pas cu pas ce sa fac sa bag windowsu pe hard si sa fie bootabil.
Pe calculator am sistem de operare Windows 7 si pe netbook as vrea tot Windows 7
Funda!~

1 răspuns:
| IulianP a răspuns:

Poti instala direct de pe HDD laptop-ului. La o cautare pe net gaseai si tu informatia.

1. Dezarhivati ISO-ul cu Windows 7 cu orice fel de program de arhivare (ex. WinRar, 7zip...) in orice partitie in afara de cel pe care este momentan sistemul de operare
2. Dupa ce l-ati dezarhivat dati un nume simplu cum ar fi: windows, windows7, etc.
3. Dupa ce aveti folderul cu sistemul de operare dati restart la PC
4. Dupa ce auziti piuitul de la PC apasati de multe ori tasta F8 pana ce iti apare un meniu ca si acesta (trebuie incercat de mai multe ori pentru ca nu iese tot timpul din prima)
5. Aici alegeti Repair your computer
6. Dupa acesta va aparea System Recovery Option unde vom alege Command Prompt
7. Sunt urmatoarele comenzi:
* DIR = lista cu ce este inauntrul folderului
* CD = intra intr-un anumit folder
* D:, E:, F:, G:, etc. = cu acestea puteti intra in partitia dorita
8. Daca sa zicem folderul cu Windows 7 este in partitia D: si intr-un folder cu numele de windows atunci scrieti urmatoarele:

* D: (intra in partitia Dhappy
* CD windows (intra in folderul windows)
* si in final scrieti SETUP.exe

9. In cateva secunde sau minute (uneori tine destul de mult, dar nu stiu de ce) v-a aparea ferastrea cu instalarea windowsului!