| pathfinder a întrebat:

Salut.Am un PC cu procesor AMD dual de 4400+, placa video de 128, 1 gb de ram.Pot sa vad filme HD sau BLU-RAY pe el? Daca da cum, ce player si ce codecuri mi-ar trebui?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mmmhm, ghinion atunci, n-ai decodare hardware pentru HD/BluRay. Incearca umPlayer, in cazul asta - http://www.umplayer.com/ - e foarte bun si are cautare/play direct de pe YouTube, pe linga multe altele. Toate codecurile incluse, desigur. Efectiv nu are rost sa iti dai sistemul peste cap cu packuri de codecuri cind sint playere ca asta sau VLC care le contin pe toate.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce placa video ai? Nu ai nevoie de codecuri, sPlayer si multe altele de genul isi fac treaba de minune fara. La sPlayer partea buna e ca daca ai o placa ATI din seriile HD (poate sa fie si ceva low end, nu e bai), iti face decodarea HD/BluRay direct pe placa video, si merge si cu sisteme mult mai slabe ca al tau.

| pathfinder explică (pentru GabiDumitrescu):

Placa neste nVidia 6600

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru pathfinder):

Mmmhm, ghinion atunci, n-ai decodare hardware pentru HD/BluRay. Incearca umPlayer, in cazul asta - http://www.umplayer.com/ - e foarte bun si are cautare/play direct de pe YouTube, pe linga multe altele. Toate codecurile incluse, desigur. Efectiv nu are rost sa iti dai sistemul peste cap cu packuri de codecuri cind sint playere ca asta sau VLC care le contin pe toate.

| K0sti a răspuns:

Cel mai bun player este KMplayer, iar cele mai bune codec-uri, K-Lite codec pack.

| TrickThis a răspuns:

Salut, da poti urmari filme hd, ai hardware capabil, poate rami insuficienti.
Eu folosesc doar bs player pentru fisiere video, nu ai nevoie de codecuri separate, cand il instalezi iti descarca el niste codecuri esentiale si gata vezi cam orice tip de fisier audio/video.
Uite aici un link catre situl producatorului http://www.bsplayer.com/bsplayer-romanian/download.html Bafta

| Cosmyn96 a răspuns:

Cam greu, dar nu pierzi nimic daca incerci, in ceea ce priveste codecurile ti-ar trebui k-lite codec pack, iar ca player sunt mai multe optiuni, eu as spune bs player.