| hnsscreams a întrebat:

Salut am un pc cu urmatoarele componente :

CPU : AMD FX 6300
Placa de baza : Asrock 960GC-GS FX
Sursa : nJoy 500WGX

As dori sa stiu daca pot sa pun placa video MSI GeForce GTX 1050 GAMING 2GB DDR5 128-bit pe acest pc, ma intereseaza doar daca este compatibila. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Toate placile video din ziua de astazi sunt compatibile cu orice tip de placa de baza.
Confuzia de compatibilitate pleaca de la suportul SLI si Crossfire. Unele placi de baza suporta doar SLI (2 sau mai multe placi video nVidia unite prin SLI )sau doar Crossfire (2 sau mai multe placi video AMD unite prin Crossfire ), DAR suporta si nVidia si AMD daca pui doar o singura placa.
Placa ta de exemplu nu suporta nici SLI, nici Crossfire pentru ca are doar un singur slot pci-express x16 pe care poti pune placi nVdia sau AMD.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Poti sa pui si un RX 480 8G daca iti permiti. Cat despre 1050, este perfect compatibila.

| dovahkiin9386e6e a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu, nu se prea pupa AMD-ul cu ea