| Prokinder73 a întrebat:

Salut, am un PC Dell Optiplex 780, dacă vreau să fac un upgrade la memoria ram, să mai pun încă două plăcuţe de 4 gb, să fac 8 contează neaparat şi 1333MHZ? Adică dacă e ddr3, trebuie neaparat să fie şi 1333MHZ sau merge şi DDR3 cu alt MHZ? Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Da poti pune si alta memorie ram cu o alta frecventa mai mare. DAR daca tu ai 2 placute cu 1333mhz si pui inca 2 cu 1600mhz, ele iti vor functiona toate cele 4, dar va lucra la frecventa celor mai mici, adica 1333mhz.
Dar ce procesor ai? conteaza foarte mult si ca procesorul sa suporte acea frecventa mai mare.
Recomandarea mea este sa iti cumperi de accesi frecventa.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce varianta de Optiplex ai (780 si cat) dar n-am gasit la nici o varianta memorie cu frecventa mai mare de 1066 Mhz. Daca vei pune o memorie gresita nu va merge. Mai bine instaleaza CPU-Z si uita-te la mainboard si model si spune-ne ce placa de baza ai ca sa nu gresesti.

| K0sti a răspuns:

Merge ce spune producatorul, nu ce ai tu chef!

| Prokinder73 explică (pentru K0sti):

Eu am pus doar o întrebare, nu e nevoie de un răspuns răutăcios, întrebam dacă se poate şi alt MHZ, nu dacă am chef să pun altă plăcuţă cu alt MHZ.

| K0sti a răspuns (pentru Prokinder73):

Inca o data...producatorul este raspunsul tau!

| MarianVio a răspuns:

Salut! Am analizat putin placa ta de baza. Acest model suporta memorii ram cu frecventa maxima de 1067 MHZ. Daca Ai 4 sloturi de ram iti recomand sa le ocupi pe toate cu memorii de aceeasi frecventa si anume DDR3 1066 MHZ si sa nu depaseasca 8 Gb de ram pentru ca, conform producatorului, aceasta este capacitatea maxima suportata. Bafta!

| Prokinder73 explică:

Modelul e 0C27VV A02.