| Alexx7721 a întrebat:

Salut am un pc din 2010 si as vrea sa stiu daca se poate pune o placa video.Pc-ul e pe ddr2 si stiu ca merge pusa orice placa... Faza e ca am o placa video integrata in procesor.Ideea e urmatoarea : merge sa pun o placa video pe el? Funda celui ce aduce argumente convingatoare.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Da, vad ca placa de baza are slot pci x 2.0, se poate upgrada la o placa video de gaming gen : http://www.pcgarage.ro/......morie-128/ toate placile video cu interfata pci 2.0 iti vor merge.
Cat despre memoria ram, poate fi upgradata pana la 8gb, deci 2-4gb de ram iti vor merge fara probleme. Daca mai ai vreo nelamurire, nu ezita sa dai un reply acestui raspuns.
Bft! :)

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Imi poti spune ce placa de baza / sursa / memorie ram ai / procesor pentru a-ti recomanda o placa video ok?

Răspuns utilizator avertizat
| Jipa95 a răspuns (pentru Alexx7721):

Poti face upgrade la procesor doar cu procesoarele pe socket AM3/AM2+/AM2, din pacate a8 si a10 nu sunt compatibile. Cauta-ti un procesor exclusiv cu socket-uri scrie de mine mai sus.

| Jipa95 a răspuns (pentru Alexx7721):

Da, vad ca placa de baza are slot pci x 2.0, se poate upgrada la o placa video de gaming gen : http://www.pcgarage.ro/......morie-128/ toate placile video cu interfata pci 2.0 iti vor merge.
Cat despre memoria ram, poate fi upgradata pana la 8gb, deci 2-4gb de ram iti vor merge fara probleme. Daca mai ai vreo nelamurire, nu ezita sa dai un reply acestui raspuns.
Bft! :)

| ubox7007 a răspuns:

Da, daca ai pci expres merge, ba chiar imediat ce o adaugi pc-ul o va activa si cea integrata va fi dezactivata, numa daca ai amd a 10 sau a8 etc si iti iei o placa video amd poti face crossfire x

| BlackNinja a răspuns:

Da,e normal sa mearga.Cand esti pe youtube, skype si altele PC-ul tau va folosi placa integrata.Cand vei deschide un joc placa video dedicata va intra in actiune.

| Jipa95 a răspuns (pentru BlackNinja):

Stai, stai. Cum mama naibii cand esti pe skype si cand esti e youtube placa video integrata ( chip-ul grafic din procesor ) intra in actiune, daca monitorul este conectat la placa video dedicata. Chip-ul ala video din procesor la ce monitor mai este conectat pentru a da ''semnale'' video catre monitor? Tot placa video dedicata intra in actiune in tot ce faci.