| KLiNK a întrebat:

Am un PC Hp dc7100 Cmt. Si ieri m-am decis sa ii fac upgrade la procesor. El acum are un Pnetium 4 3. 0ghz HT dar am vazut ca placa de baza a sa suporta doar Pentium 4 Prescott si Celeroanele alea vechi sad. Eu as fi fost interesat de un Core 2 Duo sau un Core 2 Quad. Asa ca m-am decis sa schimb placa mea de baza. Cu un alt model. As vrea sa suporte tot Socket LGA 775. (nu vreau un pc cu Ivy Bridge ca nu imi permit). O sa iau o placa de baza de pe Okazii. Dar nu stiu care sunt criteriile de compatibilitate si de ce ar trebui sa tin cont.
Poate ma puteti ajuta cu un sfat, un link, orice. Nu vreau raspunsuri de genu " ba PC-ul tau e varza rau, cumpara altul" deoarece am mentionat mai sus ca nu imi permit un "monstrulet" de PC.
Multumesc anticipat si va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pai daca vrei o placa de baza pe socket 775, du-te catre una Asus ( P5kpl, sau p5vd2 ), eu am detinut mai de mult aceste placi de baza, si stiu ce le poate spinarea. Cu o sursa cat de cat buna, iti pui un 4gb dual-channel, pe placa, poti sa pui chiar si procesoare quad-core, placa video buna ( un ddr 3 ) ar merge brici.