| KLiNK a întrebat:

Momentan PC-ul meu are un procesor Pentium 4 530 HT 3. 0ghz. As fi vrut sa imi iau alt Pentium 4 deoarece placa mea de baza nu suporta Core 2 Duo sau Quad. Mi-a atras atentia un Pentium 4 670 3. 8ghz tot HT.
Pentium 4 670 va aduce un plus de performanta in jocuri? Mentionez ca are Cache L2 dublu fata de al meu. Acest CPU este un Cedar Mill iar al meu Prescott. Si Cedar Mill are setul de instructiuni pe 64bit. Deci va aduce performanta care sa se simta? Sau mai bine raman cu Prestott-ul meu?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Raportându-ne la jocuri vechi, poate că vor aduce un oarecare procent în stabilitate niște mhz în plus și alte features, dar nu cred că se va observa vreo diferență pentru jocurile din 2007-2008 în sus.Mai ales că totul depinde mult și de placa video.Eu aș spune să îți faci un upgrade la placa video, în cazul în care este prea outdated.

| KLiNK explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Placa video nu cred ca este prea outdated. Am luat-o sa fie in echilibru cu procesorul. Prima il tragea in jos. Acum am Geforce 8600gt GDDR3 de 256mb. Este un oarecare echilibru?

11 răspunsuri:
| bogboy101 a răspuns:

Pentium 4 serios O.o intr o era care i5-i3 -i7 sunt cele mai bune tu ne vorbesti despre povesti?

| KLiNK explică (pentru bogboy101):

Nu cred ca toti oamenii au Ivy Bridge si din astea. Sunt oameni si cu Pentiumuri III. Nu mai da raspunsuri de tot rasul. Daca stiai ca va vorbesc povesti tine omule pentru tine, nu impartasi la toti raspunsul tau idiot, fara sens. Ce crezi ca toti au bani sa isi cumpere GTX Ti si i7? Uita-te la raspunsul lui Legend123 sau al lui Cioran macar sa vezi ce e ala un raspuns.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru bogboy101):

Ce mă enervează mucoșii ca tine care cred că dacă ei își permit tot felul de lucruri scumpe, toată lumea dispune de o situație financiară la fel de bună. Însușirea voastră de a fi limitați și superficiali mă dezgustă.Tu trăiești într-o poveste, una tristă, fiindcă nu știi ce e aia viață.

| bogboy101 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Tu esti un invidios ce nu iti convine convine situatia mea financiara?! du te frate la munca nu la stat pe TPU sau la intins mana.ce ai facut tu pentru a ti depasii limitele financiare gen salariu alocatie? un al 2 -lea job munca mai grea? NU! ai ales sa stai inchis in casa ca un antisocial frustrat fara face nimic in privinta situatiei financiare.nu te condamn e o vorba veche faci ce ai vazut in familie.

| bogboy101 a răspuns (pentru KLiNK):

du te frate la munca nu la stat pe TPU sau la intins mana.ce ai facut tu pentru a ti depasii limitele financiare gen salariu alocatie? un al 2 -lea job munca mai grea? NU! ai ales sa stai inchis in casa ca un antisocial frustrat fara face nimic in privinta situatiei financiare.nu te condamn e o vorba veche faci ce ai vazut in familie.acelasi raspuns ca si pentru BeyondTheDarkSun.

| Legend123 a răspuns:

Mai bine mai strange bani si iti cumperi un pc mai bun sau ti-l faci pe piese ca sa iesi mai ieftin. nu da banii pe lucruri slabe mai asteapta si ia-ti ceva bun daca vrei sa iti ruleze jocuri mai noi bafta happy

| mihailelea a răspuns:

Nu vei observa aproape nici o diferenta.
Nu cred ca are rost sa bagi bani intr-un calculator vechi si sa cumperi tot componente vechi (sa se inteleaga vechi nu second hand). Dai niste bani dar ramai tot cu o vechitura.
Daca vrei sa te joci ceva nou nu ai nici o sansa cu calculatorul asta (poate la niste rezolutii foarte foarte mici).
As zice sa incerci sa il vinzi si sa iti cumperi ceva mai nou, si nu cred ca ai nevoie de ceva mai mare de core i3, dar sigur ai nevoie de o placa video mult mai buna si RAM.
Bafta!

| KLiNK explică (pentru mihailelea):

De jocuri noi nu ma prea intereseaza. Jocurile noi nu mai au feelingul acelora de prin 2000-2007.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru KLiNK):

E ok configurația.
Da,exact, Morrowind, Oblivion, Gothic 1, 2, Dragon Age Origins, Starcraft, Warcraft FT, Diablo 2, etc sunt baza, he he.Ageless.

| mihailelea a răspuns (pentru KLiNK):

Totusi nu merita sa bagi bani intr-un procesor vechi pentru ca nu vei vedea diferenta. Poate ca vei scoate ceva scoruri un pic mai bune in bechmark dar practic nu vei observa nici o diferenta.