| QuestionFFS a întrebat:

Salut, am un procesor i3-2370M (2.4 GHz, 3MB L3 cache) cu socket rPGA988, si vreau sa cumpar altul, poate un i5, de ce am nevoie sa se potriveasca, in afara de socket, stie cineva? Daca da, se poate si o recomandare la un produs care sa functioneze conform criteriilor necesare?

Răspuns Câştigător
| denyemy a răspuns:

Se poate, mergi la de unde vrei sa iti cumperi noul CPU si iti vor spune ei cat costa exact, plus ca ar trebui sa ti-l monteze gratis ca doar ti se da garantie la el.

| QuestionFFS explică (pentru denyemy):

Stiu, dar mai bine il fac eu decat sa ma mai si "fraiereasca" cei din service, oricum asta a fost a doua mea variantawinking mai astept raspunsuri.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tinand cont ca e un procesor de laptop, ca sa il schimbi este scump si costisitor, iar diferenta de performanta este foarte mica.

| QuestionFFS explică (pentru sltlp):

Nu, nu stiam asta, chiar m-ai facut curios... wow, daca nu stiam asta, nu ma mai oboseam aici... si oricum ma asteptam sa primesc astfel de raspunsuri, vreau sa vad in comment-uri un lucru "bai, stii sau nu stii" daca nu, nu mai raspunde.

| TomaKa1900 a răspuns:

Cauta pe http://www.pcgarage.ro/
Cauti procesoare, selectezi socketul, apoi nucleii si iti alegi...Vezi ca majoritatea procesoarelor nu au cooler stock...Va trebui sa-ti iei unul pe acelasi socket(daca vrei un i5, ia-ti unul >120lei ca sa raceasca bine

| QuestionFFS explică (pentru TomaKa1900):

Da dar eu detin un laptop, dupa cum am zis i3 - M, oricum multumesc.

| stefanel2000 a răspuns:

Salut,deci intai si intai ce fel de socket este"rPGA988",si la procesor iti trebuie acelasi tip de socket si sa vezi daca iti poate suporta placa ta de baza un procesor i5.