| Tpepsi a întrebat:

Salut, am un radio cu ieșire pentru 2 boxe adică 4 borne 2 L 2 R și as vrea să conectez 4 boxe, ce adaptor sau ce pot face în privința asta?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa verifici ca, puterea fiecarei boxe sa fie mai mare decat puterea maxima de iesire a amplificatorului.

Pasul urmator: alegi perechile de difuzoare, sa fie IDENTICE pe ambele canale.

Pasul 3: inseriezi, cate 2, boxele alese pe canal. Asta inseamna ca, firul rosu de la un difuzor legi impreuna cu firul negru de la celalalt, dupa care izolezi legatura cu banda.
Celalalte fire ramase liber le conectezi la iesirea pe un canal a amplificatorului.

Pasul 4: repeti pasul anterior (3) si la difuzoarele de la celalalt canal.
La conectarea firelor la amplificator, firele libere colorate se vor lega in acelasi parte ca si culorile de la celalalt canal.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Pasul 5: fssssss plus un fum alb!

| sierra1 a răspuns:

Dacă eșit familiarizat cu gruparea rezistoarelor și cu impedanțele, o faci și nu intrebi

dacă nu ești, las-o pe un meșter, că arzi ce mai e bun in scula aia

| halogen001 a răspuns:

Boxele se pot pune in serie sau in paralel. Daca sunt puse in serie, puterea obtinuta scade pentru ca rezistentele se aduna si puterea va fi mai mica. Daca sunt puse in paralel, rezistenta scade, puterea creste, dar daca amplificatorul nu suporta rezistenta mica, atunci sunt sanse sa e arda si tot nu se obtine putere suficienta.
Alta solutie e inca un amplificator audio pe langa cel din radio care sa alimenteze 2 boxe sau pe toate daca poate.
Solutia se poate da doar in functie de caracteristicile boxelor si aparatului de radio.